ARiMR o dopłatach bezpośrednich i ONW

11 grudnia 2008
Blisko 2 mld zł przekazała ARiMR na konta bankowe rolników z tytułu dopłat bezpośrednich za 2008 r.

Do 10 grudnia, po ośmiu dniach realizacji płatności bezpośrednich za 2008 r., ARiMR przekazała na konta bankowe rolników blisko 2 mld zł. Dopłaty te wypłacono ponad 428 tys. rolników. Od początku miesiąca Agencja utrzymuje wysokie tempo realizacji tych płatności. Każdego dnia pieniądze z tego tytułu przelewane są na rachunki bankowe ponad 50 tys. rolników. Sprawną realizację tegorocznych dopłat zapewnia dobrze zorganizowana praca w Agencji i zaangażowanie jej pracowników.

Jeszcze w grudniu ARiMR planuje wypłacić pieniądze z tego tytułu ponad 850 tys. rolników.

Realizację dopłat bezpośrednich za 2008 r. Agencja rozpoczęła w poniedziałek, 1 grudnia br., zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi.

Dopłaty obszarowe w pierwszej kolejności przekazywane są na konta bankowe rolników z 89 powiatów dotkniętych tegoroczną suszą. W sumie ponad 1,42 miliona polskich  rolników z tytułu dopłat bezpośrednich i uzupełniających za 2008 rok dostanie około 9,3 mld zł.

Ponad 17 tys. uprawnionych rolników otrzymało już płatności cukrowe za 2008 r. Agencja do 10 grudnia wypłaciła 134,3 mln zł plantatorom buraków cukrowych. O płatność cukrową ubiegało się w tym roku około 60 tys. rolników. Całkowita koperta finansowa przeznaczona na płatności cukrowe za 2008 r. wynosi około 498,2 mln zł.

Od 1 grudnia ARiMR realizuje także dwa nowe rodzaje płatności bezpośrednich wprowadzone w 2008 r. Pierwsza z nich to płatność do pomidorów, która przysługuje tym rolnikom, którzy złożyli w tym roku wniosek o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz w roku gospodarczym 2006/2007 dostarczyli, na podstawie odpowiednich umów, pomidory do przetworzenia. Do 10 grudnia Agencja przekazała z tego tytułu na konta bankowe 272 rolników ponad 4,1 mln zł. W 2008 roku o płatności do pomidorów ubiegało się w sumie około 2 tys. rolników, a koperta finansowa przeznaczona na takie dopłaty wynosi w sumie 22,8 mln zł.

Nowością w tym roku są również płatności do powierzchni, na których uprawiane są maliny i truskawki. Aby otrzymać takie dopłaty rolnik musiał przede wszystkim zawrzeć umowę na przetworzenie truskawek czy malin z zatwierdzonym przez ARiMR zakładem przetwórczym. Umowa z przetwórcą takich owoców mogła być również zawarta w imieniu rolnika przez reprezentującą go organizację producentów owoców i warzyw albo przez zatwierdzonego przez ARiMR skupującego owoce miękkie. Do 10 grudnia Agencja przelała na konta bankowe ponad 542 rolników ponad 1 mln zł z tytułu dopłat do uprawy truskawek i malin na cele przemysłowe. Limit wydatków przeznaczonych na takie dopłaty za 2008 r. wynosi nieco ponad 65 mln zł, a o płatności te ubiega się ponad 37 tys. rolników.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym cukrowych, za 2008 r. można było składać w biurach powiatowych od 15 marca do 15 maja, a ostateczny termin minął 9 czerwca, lecz wtedy za każdy dzień roboczy opóźnienia rolnikowi potrącany był 1% z należnych dopłat obszarowych.

------------------------------------

Ponad 255 tys. rolników otrzymało dopłaty ONW za 2008 r.

Ponad 255 tys. rolników, którzy ubiegali się w tym roku o wsparcie z tytułu prowadzenia działalności rolniczej na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, otrzymało już dopłaty ONW. Do 10 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelała na ich konta blisko 400 mln złotych.

Do końca tego tygodnia ARiMR planuje wypłacić z tytułu ONW jeszcze przynajmniej 28 mln zł około 18 tys. rolników. W ten sposób do 12 grudnia dopłaty ONW powinny zostać przekazane na konta bankowe 273,8 tys. rolników, a suma wypłat powinna zamknąć się kwotą około 430 mln zł.

O płatności z tytułu tzw. ONW w 2008 r. ubiegało się około 755 tys. rolników. Powierzchnia, do której przysługują takie dopłaty wynosi około 7,4 mln ha i stanowi nieco ponad połowę wszystkich gruntów zadeklarowanych przez rolników we wnioskach o przyznanie płatności obszarowych w 2008 r. Realizację tych dopłat Agencja rozpoczęła od połowy listopada br. W poprzednich latach ARiMR przystępowała do realizacji dopłat z tytułu ONW w grudniu, wraz z płatnościami bezpośrednimi.

Jeszcze w grudniu br. dopłaty ONW ma otrzymać większość rolników, którzy ubiegali się w tym roku o wsparcie finansowe działalności rolniczej na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Tak sprawne tempo wypłat z tytułu ONW jest możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników ARiMR odpowiedzialnych za realizację tych płatności.

POWIĄZANE

Rada Sektora Wołowiny zaprezentowała w piątek w ministerstwie rolnictwa ...

Uzgodnienie z konsorcjum banków wstępnych warunków finansowania...

Uważamy, że projekt prezydenta powinien rozwiązać problem kredytów frankowych - ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę