Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Beef-San wybuduje ubojnię wołową

13 stycznia 2004

Firma z Sanoka do września tego roku chce wybudować ubojnię wołową. Inwestycję sfinansuje z pożyczki. W przyszłym roku pomyśli o podwyższeniu kapitału zakładowego. Akcje mogłyby kupić firmy zagraniczne, np. z Włoch.

- Mamy już zatwierdzone warunki budowy zakładu. Roboty ruszą w marcu. Przewiduję, że ubojnia zostanie oddana do użytku już we wrześniu - powiedział Jerzy Biel, prezes Beef-Sanu. Spółka mięsna z Sanoka nie spełnia unijnych wymogów sanitarnych.

Aby przetrwać na rynku po wejściu Polski do Unii Europejskiej, musi inwestować. - Do spełnienia standardów zabraknie nam kilku miesięcy. Zabiegamy o okres przejściowy i liczę, że go otrzymamy - stwierdził prezes.

Pierwszy etap budowy ubojni wołowej może pochłonąć około 8 mln zł. Firma, która niedawno oddaliła widmo upadłości, zawierając układ z wierzycielami, nie ma na to pieniędzy. Weźmie kredyt z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Emisja akcji będzie miała sens, jak staniemy na nogi, ruszymy z produkcją w nowym zakładzie i zwiększymy sprzedaż. Do podwyższenia kapitału mogłoby dojść najwcześniej w przyszłym roku - stwierdził prezes J. Biel. Na koniec września ub.r. spółka miała ujemny kapitał własny na poziomie 560 tys. zł.

Zarząd wierzy, że nowoczesny zakład oraz koncentracja na uboju wołowym mogą przyciągnąć do spółki inwestorów, w tym zagranicznych. - Jadę do Włoch na negocjacje dotyczące zakupu technologii do zakładu. Z niektórymi firmami chcę też porozmawiać na temat ewentualnego nabycia przez nich w przyszłości naszych akcji - ujawnił prezes J. Biel. Włosi są jednym z większych importerów polskiej wołowiny.

Beef-San chciałby ubijać około 5 tys. sztuk bydła w miesiącu. Firma ma zapewnioną część sprzedaży. Zakłady Mięsne Mysław zajmujące się przetwórstwem, które mają prawie 25 proc. akcji giełdowej spółki, będą odbierać około 30 proc. produkcji. - Liczymy, że około połowy uda nam się wyeksportować. Resztę mięsa kupią mniejsze krajowe przetwórnie - powiedział J. Biel.

Narastająco po 9 miesiącach, przy przychodach przekraczających 20 mln zł, strata operacyjna spółki przekracza 0,6 mln zł, a strata netto 0,9 mln zł. Przed rokiem było to odpowiednio prawie 4 mln zł i 5,5 mln zł. - W IV kwartale udało nam się poprawić wyniki - powiedział prezes J. Biel.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę