Ceny - Mięso

8 marca 2007
Na rynku mięsnym widać już przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Maklerzy obserwują większe zainteresowanie świeżymi półtuszami oraz szynką, karkówką i schabem. I właśnie te pozycje w ostatnich dniach podrożały, średnio o 10-20 groszy za kilogram. Jednak większa podaż nie rozwiązuje jeszcze trudnej sytuacji związanej z nadwyżką surowca. Szczególnie boleśnie zakłady odczuwają magazynowanie i mrożenie taniego towaru, którego koszt przechowywania jest relatywnie duży.

Dlatego właśnie tych pozycji chcą się pozbyć najszybciej, próbują obniżać cenę , ale mimo to, surowiec trudno sprzedać, bo podobnie postępują inne firmy.

Duża nadwyżka dotyczy głownie wieprzowych głów, wątroby i skórek. Ich ceny wynoszą od 30 groszy do 1,5 złotego za kilogram. Nie ożywił się także rynek mięs drobnych. Dodatkowo sporo towaru napływa z zagranicy, ale ceny są porównywalne z naszymi. Natomiast eksport zarówno drogich jak i tańszych mięs nie jest duży.

Z tłuszczami jest mniejszy problem, nie odkładają się ani drobne twarde, ani miękkie oraz smalec. Natomiast wyraźnie widoczna jest nadwyżka słoniny i smalcu na giełdach towarowych. W okresie wiosennym zawsze jest mniejszy popyt na te pozycje.


POWIĄZANE

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

Większość chłodni składowych wysłała do swoich klientów komunikaty opierające si...

Komisja Europejska oczekuje, że popyt na mięso będzie się rozwijał w przeciwnym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę