Ceny - Wieprzowina

21 marca 2008
Jedni narzekają, inni mówią, że było całkiem nieźle. Jedno jest pewne - rynek wieprzowiny powoli stabilizuje się po przedświątecznym handlu, ale jeszcze do poniedziałku było gorąco. Wieprzowina drożała, a zamówień przybywało z każdą chwilą. Nawet z mniejszych firm handlowych dziennie wyjeżdżało po kilkadziesiąt transportów.

Co prawda część producentów liczyła na zdecydowanie większe obroty, podobne do tych z końca grudnia. Ale w porównaniu do marazmu, jaki na rynku mięsa trwał już długo, saldo przedświątecznego handlu i tak będzie dodatnie. Teraz firmy przetwórcze obawiają się jednego – czy dopisze popyt na gotowe wyroby.

Pierwsze sygnały mówią o tym, że przetwórcy zakupili więcej niż będą mogli sprzedać i wygląda na to, że jeszcze długo po świętach będą opróżniać magazyny.

W najgorszej sytuacji są importerzy, którzy sprowadzili zbyt duże jak na potrzeby naszego rynku zapasy i teraz zostali z magazynami pełnymi drogiej holenderskiej i belgijskiej wieprzowiny. A wraz z podwyżkami na zachodzie, rosły ceny w kraju. W ciągu ostatnich dni najbardziej zdrożały elementy szlachetne bez kości, jak szynka, schab i karkówka. Te dwa ostatnie były hitem wśród kupujących, kupowano każdą ilość nie zważając na cenę.

Wieprzowina
giełdy towarowe – ceny transakcyjne   zł/kg
elementy bez kości
szynka         9,50 – 11,00
karkówka    10,20 – 11,30
schab        14,20 – 15,40
półtusze kl. E      5,20 –  5,80


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę