Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Czekając na wykreślenie

22 października 2004

Kilkadziesiąt polskich zakładów mięsnych wciąż nie może eksportować swoich towarów na unijne rynki, bo urzędnicy Komisji Europejskiej nie spieszą się z wykreśleniem tych firm z listy zakładów korzystających z okresu przejściowego. Polskie władze wielokrotnie interweniowały w Brukseli, ale bez skutku.

Problem dotyczy zakładów mięsnych z dawnej kategorii B1, czyli takich, które miały w pełni dostosować się do unijnych standardów sanitarno-weterynaryjnych do 1 maja 2004. Niestety okazało się, że wiele firm przetwórstwa mięsa czerwonego przeliczyło się w swoich rachubach i nie zdążyło na czas z modernizacją. Aby ustrzec je przed zamknięciem rząd wynegocjował z Komisją Europejską listę zakładów, które mogły korzystać maksymalnie z 12 miesięcznych okresów przejściowych.

W tym czasie firmy miały zakończyć modernizacje, ale jednocześnie obowiązywał je zakaz sprzedaży na rynki 24 państw Unii Europejskiej. Tymczasem wiele z tych zakładów wypełniło już unijne normy, ale zakaz sprzedaży na rynki Unii wciąż obowiązuje. A wystarczyłoby tylko wykreślić je z listy, która jest załącznikiem do Traktatu Akcesyjnego.

Ministerstwo rolnictwa oraz główny lekarz weterynarii wielokrotnie interweniowali w Brukseli, ale przypominało to walenie głową w mur. "Nie ma konkretnych decyzji, nie ma konkretnych efektów. Jest odpowiedź oczywiście, że będzie to szybko zrobione, pójdą nam na rękę, ale jest to tylko deklaracja, nie ma działania" - powiedział Główny Lekarz Weterynarii Piotr Kołodziej.

Przedsiębiorcy z branży mięsnej wciąż mają nadzieję, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona. Jak na razie prawo do eksportu na unijne rynki ma 1282 firm mięsnych.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę