EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Czy przyszłość naszych zakładów mięsnych będzie różowa?

21 maja 2004

Czy polskie małe i średnie wytrzymają konkurencję na wspólnym europejskim rynku? Zdaniem ekspertów i przedstawicieli branży perspektywy są zachęcające, choć wiele firm, które przed 1 maja podjęły ogromny wysiłek finansowy, aby na czas przystosować się do unijnych standardów może mieć spore kłopoty.

Niewątpliwym atutem polskich wyrobów mięsnych na europejskim rynku może być ich charakterystyczny smak. O tym, że polscy masarze potrafią robić niepowtarzalne kiełbasy i wędliny najlepiej wiedzą przesdsiębiorcy, którzy w środę wygrali III Edycję Konkursu Wędliniarskiego.

A z jakością w polskich zakładach mięsnych jest coraz lepiej. Na szczęście nie sprawdził się czarny scenariusz mówiący, że po 1 maja tysiące firm zajmujących się ubojem i przetwórstwem mięsa trzeba będzie zamknąć.

- Po 1 maja okazało się, że 1706 zakładów z 4 branż, a jeśli chodzi o mięso, ponad 700 zakładów ma uprawnienia wspólnotowe. To wielki olbrzymi sukces polskiej przedsiębiorczości - uważa Jacek Leonkiewicz.

Jednak walka o jak najszybsze dostosowanie się do unijnych standardów sanitarno-weterynaryjnych wymagała inwestycji - i to inwestycji bardzo kosztowanych. W efekcie zadłużenie branży mięsnej w ciągu jednego tylko roku zwiększyło się dwukrotnie z 1 do 2 mld zł.

Wprawdzie znaczna część inwestycji zostanie sfinansowana przez program SAPARD, ale i tak zakłady mięsne w najbliższych latach sporą część swoich zysków będą zmuszone oddać bankom.

- Największe zagrożenie w spłacie tych kredytów. Będziemy mniej konkurencyjni niż ci, którzy takich obciążeń nie mają - mówi Wiesław Różański ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Ci, którzy inwestowali z rozwagą mogą spać spokojnie, ci, którzy przeinwestowali mogą mieć kłopoty.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę