aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Czym jest cielęcina? - pyta KE

2 marca 2005

Kupując cielęcinę, konsumenci w krajach UE nie zawsze dostaną to samo, dlatego Komisja Europejska postanowiła przeprowadzić sondaż, który umożliwi sformułowanie odpowiedniej definicji.

Z taką prośbą zwróciły się do KE kraje Unii, bowiem obecnie na unijnym rynku jako cielęcinę sprzedaje się mięso, które często bardzo różni się, w zależności od kraju pochodzenia, a konsument nie jest odpowiednio informowany, co naprawdę kupuje.

Mięso sprzedawane na unijnym rynku pod nazwą "cielęcina" pochodzi ze zwierząt, które hoduje się w różny sposób. Walory mięsa (smak, zapach, kolor) zależą od paszy, jaką spożywa zwierzę, jego wieku oraz wagi w momencie uboju.

Im starsze zwierzę, tym mniej mleka spożywa. Jest ono zastępowane przez paszę roślinną, co pozwala zwierzęciu przybierać na wadze. Zdarza się, że niekiedy cielęta w ogóle nie są karmione mlekiem. Zbyt duża rozbieżność w ustaleniu, jakie mięso jest cielęciną, skłoniła niektóre kraje do zwrócenia się do Komisji Europejskiej z prośbą o ujednolicenie definicji.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę