aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Debiut ZM DUDA S.A.

31 stycznia 2003

30 stycznia na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Zakładów Mięsnych Duda. Pieniądze uzyskane z grudniowej emisji zarząd wielkopolskiej spółki chce przeznaczyć głównie na inwestycje.

W pierwszym giełdowym notowaniu rynek ocenił akcje na 22 złote. To dokładnie tyle samo, ile jeszcze dzień wcześniej płacono za prawa do akcji i o 10 proc. więcej, niż inwestorzy płacili za każdy z ponad miliona walorów w grudniowej ofercie publicznej.

Zakłady Mięsne Duda S.A. istnieją od 1990 roku. Główna działalność firmy koncentruje się na uboju i rozbiorze mięsa wieprzowego i wołowego. Najważniejszym produktem Spółki są artykuły wieprzowe, które stanowią około 85% ogólnej produkcji. Od dziesięciu lat spółka systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku. Udział Spółki w krajowym rynku elementów mięsnych (półtusze wieprzowe i ćwierci wołowe) wynosi dziś około 5%, co wobec rozdrobnienia branży, stawia ją w czołówce polskich zakładów mięsnych. Pieniądze uzyskane z emisji akcji firma zamierza przeznaczyć przede wszystkim na inwestycje. Spółka ma w planach również budowę nowoczesnego zaplecza surowcowego. Strategia rozwoju firmy zakłada zwiększenie udziału w rynku mięsa czerwonego z obecnych 5 do 10 procent, między innymi przez konsolidację i przejęcia innych firm.

Swoje obecne plany firma może zrealizować, bo wyniki sprzedaży systematycznie wzrastają. Spółka zanotowała podwojenie sprzedaży w ciągu dwóch lat. Zarząd przewidywał, że w roku 2002 jej wartość przekroczy 220 milionów złotych. W styczniu ZM Duda S.A. otrzymały bezzwrotne ponad 5 mln zł dofinansowania na cele inwestycyjne z funduszy europejskiego programu SAPARD. Przeznaczono je na modernizację budynku i wyposażenia chłodni oraz magazynów w Grąbkowie zgodnie ze standardami UE. Z pieniędzy unijnych sfinansowane zostanie także wdrożenie systemu bezpieczeństwa produkcji żywności oraz norm jakościowych. Inwestycje zostaną zakończone w lipcu 2003 r.

W 2001 roku zysk netto Zakładów Mięsnych Duda wyniósł ponad 2.5 mln zł. W roku 2002 wg prognoz spółki miał wynieść 6.4 mln zł (oficjalne wyniki spółka opublikuje po audycie). Prognozy zarządu firmy zakładają, że przychody na ten rok mają wynieść prawie 289 mln zł. Natomiast planowany zysk może przekroczyć 9.5 mln zł.

Polepszenie wyników finansowych było możliwe m.in. dzięki przekroczeniu planów związanych z ubojem żywca wieprzowego. Plan przekroczono o ponad 10.5 proc. Liczba ubitych zwierząt wyniosła 390 tys. sztuk, w stosunku do prognozowanych 369 tysięcy sztuk. Wynik ten był w dużej mierze efektem zwiększenia uboju w IV kwartale minionego roku o 52 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę