aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dopłaty do eksportu wieprzowiny na Ukrainę obowiązują!

18 kwietnia 2008
W związku z niepokojącymi doniesieniami, że wstrzymane zostaną dopłaty do eksportu wieprzowiny na Ukrainę, informujemy:
Dopłaty do eksportu wieprzowiny nadal obowiązują!
Takie zapewnienie uzyskał w czwartek Prezes ARR Bogdan Twarowski po spotkaniu Komitetu Zarządzającego ds. Wieprzowiny od Ministra Andrzeja Babuchowskiego.

W dniach 7-8 kwietnia br. w Kijowie odbyły się rozmowy pomiędzy polską delegacją pod przewodnictwem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, Pana Andrzeja Dychy z Premier Ukrainy, Panią Julią Timoszenko. W skład delegacji rządowej wchodził Prezes Agencji Rynku Rolnego, Pan Bogdan Twarowski. Celem wizyty było omówienie sytuacji na rynku mięsa oraz możliwości zwiększenia udziału produktów mięsnych pochodzenia polskiego na rynku ukraińskim.

Delegacja polska przedstawiła propozycje rozwiązań pozwalających na znaczne zwiększenie eksportu mięsa z Polski na Ukrainę. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

    * obniżenie stawek celnych,
    * powiększenie liczby polskich ubojni oraz zakładów mięsnych posiadających wymagane przez przepisy prawne Republiki Ukrainy zezwolenia weterynaryjne, oraz
    * zniesienie zakazu importu polskiego mięsa drobiowego na Ukrainę.

W wyniku przeprowadzonych rozmów ustalono, że obie strony podejmą w trybie pilnym działania mające na celu umożliwienie dostaw z Polski 25 tys. ton mięsa miesięcznie w ramach bezcłowych kontyngentów. Ponadto obie strony ustaliły kontynuację negocjacji w sprawie uznania przez stronę ukraińską, polskich zakładów mięsnych uprawnionych do obrotu na rynku wspólnotowym, jako zakładów spełniających weterynaryjne wymagania Republiki Ukrainy.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi w trakcie przeprowadzonej wizyty, z dniem 9 kwietnia br. Ukraina zniosła zakaz importu z Polski żywego drobiu, mięsa i wyrobów drobiowych, który obowiązywał od dnia 24 grudnia 2007 r. po wystąpieniu w Polsce przypadków ptasiej grypy u drobiu hodowlanego.

W dniu 10 kwietnia br. Państwowy Komitet Ukrainy ds. Państwowych Rezerw Materiałowych wyraził gotowość zintensyfikowania rozmów z polskimi przedsiębiorstwami na temat możliwości dostaw na zasadach bezcłowych mięsa wieprzowego w wysokości 25-30 tys. ton oraz mięsa drobiowego w wysokości 10-15 tys. ton.


Szczegółowych informacji na temat funkcjonowania i zasad mechanizmu WPR
„Handel zagraniczny na rynku wieprzowiny” udzielają:
Biuro Informacji pod nr tel. (022) 661-72-72
oraz
Biuro Administrowania Obrotem Towarowym z Zagranicą
nr tel.: (022) 661-79-48; (022) 661-78-55; (022) 661-71-45; (022) 661-70-04


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę