aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dostaną pieniądze za swoje tuczniki

7 lipca 2003

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to już za tydzień pierwsi rolnicy zaczną otrzymywać należności za tuczniki dostarczone do Zakładów Mięsnych w Jarosławcu (gm. Uchanie). Niektórzy już pół roku czekają na pieniądze.

Na zapłatę czeka blisko stu dostawców tuczników z powiatu hrubieszowskiego i ościennych. Każdemu z nich firma skupująca winna jest od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zdesperowani rolnicy powiadomili w zeszłym tygodniu policję i zagrozili, że zablokują zakład. Wczoraj doszło do spotkania poszkodowanych z właścicielką firmy. Nie będzie blokady – uspokaja Leszek Zwierz, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”, który ruszył na pomoc poszkodowanym. Spośród rolników wyłoniono siedmioosobową radę wierzycieli, która przejęła nadzór właścicielski nad zakładami. Z wypracowanych zysków firmy rada będzie ustalała kolejność zwracania należności. Pierwsze zaległe wypłaty powinny ruszyć już za tydzień. Właścicielka zakładów zobowiązała się przedstawić do wtorku listę wszystkich rolników, którym firma od stycznia zalega z wypłatą – dodał L. Zwierz.

Poza tym do momentu uregulowania należności właścicielka firmy, bez wcześniejszego porozumienia z rolnikami, nie będzie mogła prowadzić żadnych inwestycji, nie mówiąc już o sprzedaży Zakładów Mięsnych.  Jeśli wczorajsze deklaracje nie zostaną spełnione, rolnicy zwrócą się do sądu o zabezpieczenie na poczet długów majątku firmy – zaznacza Zwierz.

Kłopoty z otrzymaniem należności za dostarczone tuczniki ujawniły się na przełomie stycznia i lutego. Firma tłumaczyła je tzw. dołkiem wieprzowym. W tym samym czasie na terenie zakładu w Jarosławcu powstała nowoczesna ubojnia. Rolnicy przypuszczają, że wybudowano ją za ich pieniądze. Powiadomiono policję i prokuraturę. Według szacunków rolników firma jest im winna ok. 200 tys. zł plus odsetki.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę