a_bio_expo_Ptak

Embargo trwa

13 kwietnia 2007
Sprawa rosyjskiego embarga na polskie mięso wciąż nierozwiązana. Wszystko wskazuje na to, że prędko to nie nastąpi. Mimo wielu wspólnych, unijnych i rosyjskich kontroli, polskie zakłady mięsne wymagają kolejnej wizyty inspektorów – twierdzi Moskwa. Z tą opinią nie zgadza się Bruksela. Jej zdaniem kolejne kontrole są niepotrzebne.

Bruksela otrzymała od Federacji Rosyjskiej raport o wynikach kontroli w polskich zakładach mięsnych. Unijni i rosyjscy inspektorzy wizytowali nasz kraj na początku lutego sprawdzając standardy w tranzycie żywności. Od tego Moskwa uzależniała zniesienie embarga na polskie mięso.

Rzecznik Komisji Europejskiej Philip Tod poinformował, że raport jest teraz tłumaczony i wkrótce Bruksela się z nim zapozna. Dodał, że Komisja odpowie tak szybko, jak to tylko możliwe.

Philip Tod rzecznik Komisji Europejskiej: Dla Komisji jest to sprawa niezwykle pilna. Już raz, pod koniec marca, staraliśmy się wyjaśnić rosyjskim władzom wszelkie wątpliwości. Jeśli teraz pojawią się kolejne pytania, odpowiemy na nie. Jesteśmy w kontakcie z Rosjanami, robimy wszystko, by embargo zostało zniesione

Przesłanie raportu Brukseli, Rosjanie poprzedzili kolejnymi żądaniami. Według nich konieczne jest przeprowadzenie kolejnych kontroli w polskich zakładach mięsnych. Tym razem zastrzeżenie Moskwy budzi nadzór nad importem i eksportem z Polski podrobów wołowych oraz przechowywanie przeterminowanych produktów.

Według Komisji Europejskiej, kolejne kontrole w Polsce są niepotrzebne. Podobnego zdania jest Polska Inspekcja Weterynaryjna. - Mogliby się Rosjanie przekonać po raz kolejny, że warunki w naszych zakładach mięsnych są bardzo dobre, a dla nas byłyby to kolejne koszty, kolejne obowiązki i strata czasu. – mówi Ewa Lech, Główny Lekarz Weterynarii.

Zdaniem wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, zarzuty rosyjskie nie mają żadnego uzasadnienia, dlatego problem wznowienia eksportu jest nadal sprawą polityczną. Żądanie ponownych kontroli to tylko potwierdza.

Andrzej Lepper wicepremier i minister rolnictwa: - Tak jak u nas są rygory związane z bezpieczeństwem żywności to nawet jesteśmy bardziej rygorystyczni niż przepisy Unii Europejskiej.

Już niebawem pojawi się kolejna szansa na wyjaśnienie wszystkich spornych kwestii związanych z eksportem mięsa. W połowie kwietnia mają się bowiem odbyć ponowne rozmowy Brukseli z Moskwą w sprawie problemów z eksportem.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat JHARS podał najnowsze informacje o egzaminach kwalifikacyjnyc...

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę