aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Fiasko na Cyprze

24 kwietnia 2007
Miał być przełom a wyszło jak zwykle. Fiaskiem zakończyły się wczorajsze rozmowy o zniesieniu rosyjskiego embarga na polskie mięso.

To było długo oczekiwane spotkanie. Tym bardziej, że poprzedzone sygnałami z Moskwy o chęci zniesienia embarga. Teraz wiadomo, że na chęciach póki co się skończyło.

Markos Kyprianou Komisja Europejska: - W tej chwili nie osiągnęliśmy porozumienia. Porozumieliśmy się co do tego, że będziemy kontynuować rozmowy.

Podobnie jak Rosja, także i polski Rząd wciąż jest nieugięty. Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że brak decyzji o zniesieniu embarga spowoduje utrzymanie naszego weta w sprawie rozpoczęcia rozmów UE – Rosja o współpracy i partnerstwie. Nie oznacza to jednak dalszego pogorszenia stosunków z Moskwą.

Jarosław Kaczyński, premier: - My nie chcemy Rosji pokonywać. My chcemy ją przekonać, że polityka embarga, polityka nacisku, dzielenie Unii do niczego nie prowadzi. To będzie polityka, która w pewnym momencie zakończy się różnego rodzaju niepowodzeniami również dla Rosji.

Mimo, że zniesienie embarga jest w tej chwili mało realne, to zdaniem specjalistów, ewentualne wznowienie eksportu nie oznaczałoby szerokiego otwarcia granic i braku utrudnień dla polskich firm.

Tomasz Mazur ekspert od rynków wschodnich: - Będą to rzeczy związane z cłami, certyfikatami i przetrzymywaniem polskich produktów na granicy. Nękanie częstymi kontrolami.

Już dziś mają się odbyć kolejne rozmowy w sprawie embarga na nasze mięso. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, spotka się w tej sprawie w Luksemburgu z przedstawicielami Wspólnoty. Wszyscy liczą, że problem uda się rozwiązać przed rozpoczęciem szczytu UE – Rosja, zaplanowanego na 23 maja w Samarze.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę