aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Fiasko rozmów na Cyprze ws. zniesienia przez Rosję embarga na import polskiego mięsa

23 kwietnia 2007
Fiaskiem zakończyły się w niedzielę na Cyprze rozmowy unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu (fot.) z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa - podała agencja Reutera, powołując się na wypowiedź Kyprianu.

"Obydwie strony rozpoznały problemy i zgodziły się, że musimy dojść do porozumienia, ale tym razem nie udało się go osiągnąć. Mamy zróżnicowane podejście do tego, jak dalej procedować" - powiedział Kyprianu po drugiej rundzie rozmów z Gordiejewem.

Według ministra Gordiejewa strona rosyjska zaproponowała przedstawicielom UE wspólny plan działań, aby zlikwidować problem embarga na polskie mięso.

"Zdajemy sobie sprawę, że nasi europejscy partnerzy spodziewali się więcej po tych negocjacjach, lecz naszym głównym celem jest przywrócenie porządku na mięsnym rynku" - oznajmił Goriejew.

"Nasze zadanie polega na tym, aby uwolnić rynek od nierzetelnych osób, które są związane z handlem, od tych, którzy dopuszczają do nielegalnego handlu mięsem" - powiedział rosyjski minister w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z unijnym komisarzem.

Unia Europejska miała nadzieję, że komisarzowi Kyprianu uda się dojść z rosyjskim ministrem do porozumienia w sprawie zniesienia przez Moskwę trwającego 16 miesięcy embarga, co spowodowałoby rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowego porozumienia, które blokuje Warszawa.

Brak porozumienia w kwestii polskiego mięsa może zakłócić przebieg wyznaczonego na 18 maja szczytu unijno-rosyjskiego. Wówczas niemieckie przewodnictwo chciałoby rozpocząć negocjacje w sprawie nowej umowy o współpracy i partnerstwie UE-Rosja.

Rosja wprowadziła zakaz na import części polskiej żywności w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. W konsekwencji trwającego embarga Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją.

POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę