aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Już po pierwszych kontrolach

7 marca 2003

Jeszcze w poniedziałek nie wiadomo było na kogo padnie wybór unijnej komisji. Tymczasem pierwsze kontrole zakładów mięsnych już zostały zakończone.

Kontrolerzy z Unii Europejskiej skontrolowali w środę dwa zakłady mięsne z woj. podlaskiego zaliczane do tzw. kategorii B1 ( takie, które muszą dostosować się do norm unijnych do dnia akcesji ).

Marek Wincenciak, wicedyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku poinformował, że jeden z kontrolowanych zakładów mieścił się w Białymstoku, a drugi w powiecie sokólskim. Podlaskie zakłady wizytowało dwóch lekarzy weterynarii: z Francji i Irlandii. Przyglądali się oni również funkcjonowaniu inspektoratu.

Głównym celem kontroli, prowadzonych na terenie całego kraju, jest stwierdzenie zgodności rzeczywistego postępu prac dostosowawczych z deklaracjami zawartymi w dokumentacji. Oficjalny raport z kontroli zostanie przesłany do Polski 20 dni po zakończeniu misji.

W woj. podlaskim obecnie funkcjonuje 138 zakładów branży mięsnej. Spośród nich tylko 3 spełniają już standardy unijne (kategoria A). W grupie B1 (mają spełnić wymagane standardy do czasu integracji) znajduje się 77 zakładów. Pozostaje jeszcze grupa B2 (zakłady te muszą dostosować się do 2007 roku), w której znajduje się 12 firm. Pozostałe 40 firm to zakłady kategorii C, które zostaną zamknięte. Nie wystąpiły one o okresy przejściowe i nie dostosowują się do norm unijnych.

Lepiej przedstawia się sytuacja podlaskich mleczarni. Spośród 22 firm tej branży w kategorii A znajduje się już 7; w kat. B1 – 9; w kategorii B2 – 4 (dla mleczarni okres na dostosowanie upływa z końcem 2006 roku). Natomiast w grupie C znalazły się dwie firmy branży mleczarskiej.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę