Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Już po pierwszych kontrolach

7 marca 2003

Jeszcze w poniedziałek nie wiadomo było na kogo padnie wybór unijnej komisji. Tymczasem pierwsze kontrole zakładów mięsnych już zostały zakończone.

Kontrolerzy z Unii Europejskiej skontrolowali w środę dwa zakłady mięsne z woj. podlaskiego zaliczane do tzw. kategorii B1 ( takie, które muszą dostosować się do norm unijnych do dnia akcesji ).

Marek Wincenciak, wicedyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku poinformował, że jeden z kontrolowanych zakładów mieścił się w Białymstoku, a drugi w powiecie sokólskim. Podlaskie zakłady wizytowało dwóch lekarzy weterynarii: z Francji i Irlandii. Przyglądali się oni również funkcjonowaniu inspektoratu.

Głównym celem kontroli, prowadzonych na terenie całego kraju, jest stwierdzenie zgodności rzeczywistego postępu prac dostosowawczych z deklaracjami zawartymi w dokumentacji. Oficjalny raport z kontroli zostanie przesłany do Polski 20 dni po zakończeniu misji.

W woj. podlaskim obecnie funkcjonuje 138 zakładów branży mięsnej. Spośród nich tylko 3 spełniają już standardy unijne (kategoria A). W grupie B1 (mają spełnić wymagane standardy do czasu integracji) znajduje się 77 zakładów. Pozostaje jeszcze grupa B2 (zakłady te muszą dostosować się do 2007 roku), w której znajduje się 12 firm. Pozostałe 40 firm to zakłady kategorii C, które zostaną zamknięte. Nie wystąpiły one o okresy przejściowe i nie dostosowują się do norm unijnych.

Lepiej przedstawia się sytuacja podlaskich mleczarni. Spośród 22 firm tej branży w kategorii A znajduje się już 7; w kat. B1 – 9; w kategorii B2 – 4 (dla mleczarni okres na dostosowanie upływa z końcem 2006 roku). Natomiast w grupie C znalazły się dwie firmy branży mleczarskiej.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę