aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Koniec eksportu do Ukrainy?

14 marca 2007
Ukraina chce wprowadzić wyższe cła na polskie mięso. Takie niepokojące i jak na razie nieoficjalne informacje, dotarły do nas od ukraińskich importerów. To całkowicie zablokuje nasz eksport – ostrzegają polskie zakłady mięsne.

2 lata temu Ukraina wprowadziła wyższe cła na polskie mięso. Zdecydowano wówczas, że za każdy kilogram wwożonego towaru trzeba będzie zapłacić od 60 euro centów do 1 euro. Wysokie ceny mięsa na rynku ukraińskim gwarantowały wówczas opłacalność eksportu. Ceny półtusz zaczęły jednak spadać. Dlatego przy niezmiennych stawkach celnych, eksport przestał być opłacalny.

Witold Choiński „Polskie Mięso”: - Tak naprawdę odblokowanie embarga ukraińskiego nie ma dla nas znaczenia. Te cła są zaporowe i nie pozwalają na eksport mięsa na rynek ukraiński.

Problem z eksportem wielokrotnie zgłaszali polscy przedsiębiorcy, którzy oczekują od Rządu rozpoczęcia negocjacji w sprawie zmniejszenia ceł. Resort rolnictwa deklaruje poparcie.

Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa: - Zaniepokojeni jesteśmy tym, że dla celów propagandowych Ukraina wyszła naprzeciw i otworzyła granice ale jednocześnie te granice są zamknięte. Bo jeżeli cła są wyższe niż cena towarów...

Wszystko jednak wskazuje na to, że negocjacji już nie będzie.

Piotr Guzowski Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza: - Partnerzy ukraińscy, którzy importują mięso od Polaków obawiają się, że te stawki są, albo już w trakcie podnoszenia albo już są podniesione. Polscy eksporterzy już zgłaszają, że na granicy zaczynają mieć kłopoty.

Decyzje Kijowa spowodowane są wewnętrzną sytuacją na rynku ukraińskim. Tamtejszy Rząd, zdecydował bowiem o wsparciu rodzimych hodowców trzody. Dlatego powrót na ukraiński rynek jest coraz mniej realny.

POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę