aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kontrowersyjny pasztet podlaski

19 listopada 2002

Pasztet podlaski, produkowany przez Podlaskie Zakłady Spożywcze w Białymstoku, ponownie pojawi się na rynku. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Urzędu Patentowego, która uznała nazwę za zastrzeżoną dla siedleckiej spółki Drosded.

Spór o nazwę pasztetu toczy się już od kilku lat. Zarówno PZS i Drosded produkowały konserwy o tej samej nazwie: "pasztet podlaski". Przy czym białostockie zakłady wcześniej niż siedlecka spółka używały tej nazwy. Jednak Drosed w 1995 r. złożył wniosek o rejestracje znaku słownego "podlaski" i dwa lata temu Urząd Patentowy go zarejestrował. PZS musiały więc zaprzestać jego używania. 

Podlaskie zakładu odwołały się od tej decyzji ale Urząd Patentowy odrzucił skargę. Sprawa trafiła do NSA. Sąd uwzględnił argumenty PZS i stwierdziła, że rejestracja oznaczenia geograficznego, jako znaku towarowego, jest dopuszczalna. Nie można go jednak nabyć jeżeli przed datą zgłoszenia do rejestracji używało go również inne przedsiębiorstwo, a tak było w tym przypadku.

Nazwy "Pasztet podlaski" zaczęliśmy używać już w latach 60. – zapewnia Krzysztof Kozowski – Stanowił on wtedy około 30 proc. naszej produkcji. Jesteśmy zadowoleni z wyroku i jeśli się tylko uprawomocni, wrócimy do tej nazwy.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę