aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Koszt całkowity BSE 100 mld. Euro?

14 kwietnia 2004

Naukowcy zastanawiają się, co zrobić dalej. Wg. „Feed International” z lutego 2004 zespół ekspertów zachodnio europejskich szacuje w skali światowej globalne koszty związane z BSE na 100 miliardów Euro.

Uważają, że była to największa klęska dla rządów, dla branży mięsnej i dla farmerów, a przede wszystkim dla 150 zmarłych z powodu BSE.

W raporcie opracowanym przez zespół prof. Cunninghama podana jest opinia, że dla wielu ekspertów sprawa powiązania choroby Creuzfeldta Jakoba z BSE nie jest udowodnione.

Raport EAAP (Europejskie Stowarzyszenie Produkcji Zwierzęcej) podkreśla, że sprawa BSE powoli wygasa i prawdopodobnie w najbliższej dekadzie nie powtórzy się. Duży optymizm na ten temat uwidacznia się w Kanadzie i USA. Jednak, w publikacjach przemawia strach przed szalonymi kosztami BSE.

Europa, głównie Wielka Brytania straciła ok. 92 miliardów Euro. Kanada z powodu tylko jednego przypadku BSE traci na eksporcie wołowiny 11 miliardów dolarów dziennie.

Choroba BSE objęła 22 kraje, w tym po 1 przypadku w Kanadzie i USA oraz w kraju o najbardziej restrykcyjnych przepisach jakim jest Japonia.

Naukowcy UE wzywają do ponownego przeanalizowania tego problemu w kierunku opracowania nowych norm i nowych środków zaradczych.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę