EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Koszt całkowity BSE 100 mld. Euro?

14 kwietnia 2004

Naukowcy zastanawiają się, co zrobić dalej. Wg. „Feed International” z lutego 2004 zespół ekspertów zachodnio europejskich szacuje w skali światowej globalne koszty związane z BSE na 100 miliardów Euro.

Uważają, że była to największa klęska dla rządów, dla branży mięsnej i dla farmerów, a przede wszystkim dla 150 zmarłych z powodu BSE.

W raporcie opracowanym przez zespół prof. Cunninghama podana jest opinia, że dla wielu ekspertów sprawa powiązania choroby Creuzfeldta Jakoba z BSE nie jest udowodnione.

Raport EAAP (Europejskie Stowarzyszenie Produkcji Zwierzęcej) podkreśla, że sprawa BSE powoli wygasa i prawdopodobnie w najbliższej dekadzie nie powtórzy się. Duży optymizm na ten temat uwidacznia się w Kanadzie i USA. Jednak, w publikacjach przemawia strach przed szalonymi kosztami BSE.

Europa, głównie Wielka Brytania straciła ok. 92 miliardów Euro. Kanada z powodu tylko jednego przypadku BSE traci na eksporcie wołowiny 11 miliardów dolarów dziennie.

Choroba BSE objęła 22 kraje, w tym po 1 przypadku w Kanadzie i USA oraz w kraju o najbardziej restrykcyjnych przepisach jakim jest Japonia.

Naukowcy UE wzywają do ponownego przeanalizowania tego problemu w kierunku opracowania nowych norm i nowych środków zaradczych.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę