EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Kupią tuczniki po wyższej cenie

19 stycznia 2004

Prawdopodobnie dzisiaj pierwsze zakłady mięsne rozpoczną skup tuczników na zapasy stałe. Ceny skupu będą takie same, jak w ostatnim ubiegłorocznym skupie interwencyjnym.

W miniony czwartek umowę z Agencją Rynku Rolnego podpisały Zakłady Mięsne "Polmeat" w Brodnicy. - Skup rozpoczniemy najprawdopodobniej w poniedziałek - mówi Henryk Cieśliński, prezes zakładów. - Zależy nam na czasie, bo będziemy mogli zarobić także na składowaniu mięsa.

Ze skupu na pewno ucieszą się rolnicy, albowiem po zakończeniu w minionym roku skupu interwencyjnego, ceny w styczniu znowu trochę spadły. Dziś za kilogram wagi żywej tucznika zakłady mięsne i ubojnie płacą średnio od 2,80 zł do 3 zł. Zdaniem prezesa Cieślińskiego, popyt jest "gorzej niż beznadziejny".

W skupie, który ruszy niebawem, będą obowiązywały takie same ceny jak w skupie interwencyjnym. Za kilogram mięsa (w wadze żywej) klasy E rolnik otrzyma 3,40 zł, klasy U - 3,30 zł, klasy R - 3,20 zł (w wadze poubojowej netto za kg: E- 4,23 zł; U - 4,10 zł; R - 3,98 zł).

Niestety podmiotów skupujących w woj. kujawsko-pomorskim nie będzie wiele. Jak twierdzi Andrzej Stachowiak, dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, zakładów kupujących tuczniki na zapasy stałe będzie u nas kilka (m.in. "Polmeat" i "Dela" w Radomicach).

Wielkość zapasów objęta jest tajemnicą. W zakładach "Polmeat" twierdzą, że skup ten powinien potrwać w Brodnicy do końca lutego.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę