Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Lepper: w tym tygodniu ruszy dodatkowy skup trzody chlewnej

27 marca 2007
W tym tygodniu ruszy dodatkowy skup trzody chlewnej - zapowiedział w poniedziałek w miejscowości Kolonia Zawada koło Tomaszowa Maz. (Łódzkie) wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper, który wziął udział w spotkaniu z Krajową Radą Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej (ZZRR) "Solidarni".


Według Leppera, trzodę skupować będzie spółka prawa handlowego Art Trans. "To powinno poprawić sytuację, ale musimy sobie zdawać sprawę, że może to nie zadowolić rolników. Szukamy rynków zbytu, przede wszystkim w Rosji i na Ukrainie oraz w Bułgarii. Trwają rozmowy na ten temat, a na szczegóły jeszcze za wcześnie" - powiedział minister.

Lepper uważa, że Ministerstwo Rolnictwa zrobiło wszystko, by pomóc rolnikom w skupie wieprzowiny. "Daliśmy na ten cel 300 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest tylko sprawa naszego ministerstwa, ale i całego rządu" - mówił wicepremier.

Obecny na spotkaniu z Lepperem przewodniczący ZZRR "Solidarni" Marian Zagórny zwrócił uwagę na problemy rolników ze sprzedażą wieprzowiny. "Niskie ceny i brak punktów skupu to największe bolączki. Zdarza się, że rolnik chcący sprzedać wieprzowinę musi jechać 200-300 km" - powiedział Zagórny.

Dodał, że jeśli rząd nie pomoże w najbliższym czasie rolnikom to dojdzie do akcji protestacyjnej. "Nie chcę na razie opowiadać o tym jak mogłaby wyglądać nasza akcja. Mogę jedynie zdradzić, że skompromituje ona rząd i parlament. To nie są groźby. Mamy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni do przeprowadzenia takiej akcji" - podkreślił Zagórny.

Na początku lutego ubojnie na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) rozpoczęły skup trzody chlewnej na państwowe zapasy.

Chowem trzody chlewnej w Polsce zajmuje się ok. 650 tys. gospodarstw. Nadwyżka mięsa wieprzowego, w ocenie specjalistów, wynosi 90-170 tys. ton.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę