aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mniej kupujących i... tuczników

19 kwietnia 2004

Choć do skupu trafia niewiele tuczników, zakładom mięsnym nie brakuje surowca. Sprzedaż mięsa jest niewielka, wędlin - bardzo mała. Możliwe jednak, że po 1 maja większego apetytu na polską szynkę nabiorą Hiszpanie i Włosi.

W sklepach mięsnych w Bydgoszczy, Toruniu i Złotnikach Kujawskich przyznają zgodnie, że po świętach sprzedaż znacznie spadła.

Schabowy to luksus

Największym powodzeniem cieszą się tańsze żeberka, porcje rosołowe i kości. Droższe mięso handlowcy zamawiają w niewielkich ilościach "bo mało kogo stać na taki luksus". Z wędlinami jest jeszcze gorzej. Nabywców znajdują głównie kiełbasy, których cena za kilogram nie przekracza 5-7 zł.

- Popyt jest niski, więc mimo tego, że świń jest mniej, surowca nam nie brakuje - mówi Henryk Cieśliński, prezes Zakładów Mięsnych Polmeat w Brodnicy.

Ceny w punktach skupu na Kujawach i Pomorzu w porównaniu z okresem przedświątecznym nieco spadły. W miniony piątek za kilogram tucznika płacono 3,80-4,00 zł. Zdaniem prezesa Cieślińskiego przez najbliższe dwa tygodnie stawki nie powinny się zmienić.

Zmiany na koniec

Niewielki wzrost cen żywca może nastąpić pod koniec kwietnia. Po pierwsze dlatego, że maj to zwykle okres większej sprzedaży mięsa i wyrobów (czas grillowania i przyjęć komunijnych). Drugi powód związany jest z przystąpieniem Polski do Unii. - Zapewne przedsiębiorcy będą chcieli mieć trochę większe zapasy - twierdzi Cieśliński. Nie sądzi jednak, by podobnie mogliby zachowywać się klienci sklepów. - Mięso to nie cukier - żartuje prezes. - Poza tym trudno stwierdzić, co na pewno podrożeje, a co stanieje.

Najprawdopodobniej stanieją tłuszcze zwierzęce, podrożeją - szynki. Wiele jednak zależy od popytu. Jeśli zgodnie z zapowiedziami Hiszpanie i Włosi zaczną kupować polskie szynki dojrzewające, ich ceny wzrosną. Jednak duże podwyżki rodzimych wyrobów mogłyby doprowadzić do ekspansji firm zachodnich, dlatego polscy producenci nie będą mogli zapominać o rynku krajowym i windować cen.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę