Mniej mięsa

21 października 2008
Wysokie koszty chowu i niskie ceny skupu znacząco ograniczają produkcję mięsa w Polsce. Jak szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jeszcze w tym roku spadek może sięgnąć nawet 4%. Analitycy przewidują, że przyszłoroczne wyniki będą jeszcze gorsze.

W najgorszej sytuacji są producenci tuczników. Z wyliczeń Instytutu Ekonomiki wynika, że tegoroczna produkcja wieprzowiny spadnie o 10% w porównaniu do 2007.

Na tym się jednak nie skończy, bo przyszłoroczne szacunki mówią o dalszej redukcji – choć już nie tak znacznej. Jej wysokość będzie zależała od cen pasz. Jeśli uda się powstrzymać wzrosty - tendencja spadkowa w produkcji wieprzowiny może stopniowo wyhamowywać.

prof. Andrzej Kowalski, IERiGŻ: to zapewne cieszy konsumentów, bo oni mają sytuację cenową ustabilizowaną. Najgorzej mają mniejsi hodowcy i średni, którzy musza konkurować z właścicielami dużych hodowli.

W lepszej sytuacji są za to producenci wołowiny. Stały niedobór tego mięsa w Europie powoduje, że jej produkcja w Polsce w tym roku wzrośnie o blisko 3%. I będzie to najwyższy, chodź nie jedyny wzrost w branży mięsnej.

Mimo trudnej sytuacji na rynku eksperci nadal spodziewają się dalszego zwiększania sprzedaży mięsa drobiowego, ale dynamika wzrostu nie będzie już tak rekordowa jak w ubiegłym roku. Rosnące koszty produkcji coraz częściej zmuszają hodowców do ograniczeń produkcji. A właścicieli najmniejszych zakładów do całkowitego zaprzestania działalności.

Leszek Kawski, Krajowa Rada Drobiarstwa: sytuacja jest dramatyczna. Jest najgorzej od dwudziestu lat. Mówią to właściciele dużych ferm. Mamy już pierwsze przypadki, że mniejsze zakłady nie wytrzymują i upadają.

Miejsce naszych produktów mięsnych coraz częściej zajmuje towar importowany. Dotyczy to w szczególności wieprzowiny i drobiu. Krajowe mięso nie jest już konkurencyjne cenowo i przegrywa z Zachodnim.


POWIĄZANE

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

Większość chłodni składowych wysłała do swoich klientów komunikaty opierające si...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę