Morliny trafią do grupy Animex

9 sierpnia 2004

Szykują się kolejne zmiany na rynku przetwórstwa mięsa. Właściciel Morlin poinformował, że sprzeda firmę amerykańskiemu koncernowi Smithfield Foods.

Hiszpański Campofrio Alimentacion oświadczył, że podpisano już wstępne porozumienie w sprawie sprzedaży należących do niego 99,3 proc. akcji Morlin firmie Smithfield Foods. Tym samym Morliny wejdą do grupy Animeksu, którego większościowym udziałowcem jest właśnie Smithfield Foods. Amerykanie mają zapłacić za akcje 184 mln zł minus zadłużenie Morlin na 30 czerwca.

Przejęcie Morlin zmieni układ sił na krajowym rynku producentów i przetwórców mięsa. Połączony podmiot zyska pozycję lidera, drugie miejsce przypadnie zakładom z Sokołowa, trzecie – zakładom mięsnym Duda.

Zdaniem analityków zmiany w branży mięsnej konsolidacja w tym segmencie jeszcze się nie zakończyła. – Duzi gracze będą dokonywać kolejnych przejęć, ale do walki o rynek mogą przystąpić także średnie spółki – prognozują.

Wcześniej fiński przetwórca mięsa HK Ruokatalo, poinformował, że wraz z największą duńską firmą w branży mięsnej – Danish Crown AmbA, jest zainteresowany zwiększeniem udziału w Sokołowie. Firmy te czekają na zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na przekroczenie progu 50 proc. akcji spółki. HK ma obecnie 30 proc. akcji Sokołowa, Duńczycy natomiast 23 proc.


POWIĄZANE

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

Większość chłodni składowych wysłała do swoich klientów komunikaty opierające si...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę