aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najgorzej w firmach największych

6 lipca 2005

W czerwcu poprawiła się koniunktura w przetwórczych firmach prywatnych, a w sektorze publicznym nastąpiło jej pogorszenie.

Wskaźniki koniunktury (plus 12 pkt w sektorze prywatnym i plus 9 pkt - w publicznym) są mniejsze niż rok temu, ale wzrost produkcji i napływ zamówień eksportowych pozwalają - mimo sezonu urlopowego - oczekiwać poprawy sytuacji w następnych miesiącach. Przedsiębiorstwa nadal jednak pesymistycznie oceniają ogólną kondycję gospodarki.

Produkcja, zamówienia, zatrudnienie

Odnotowano wzrost produkcji, ale tylko w firmach prywatnych; w publicznych jej poziom zmalał, a ogólnie był mniejszy niż przed rokiem. To zróżnicowanie może się utrzymać w najbliższym okresie, gdyż firmy prywatne oczekują wzrostu produkcji, a publiczne - dalszego jej spadku.

Ogólny portfel zamówień nieco się zwiększył wobec maja, ale jest mniejszy niż w czerwcu ubiegłego roku. Wzrost zamówień odnotowano tylko w firmach prywatnych, w publicznych ich poziom nie zmienił się. W najbliższej przyszłości jednak w sektorze prywatnym oczekuje się zmniejszenia portfela zamówień, a w publicznym - niewielkiego ich wzrostu.

Rośnie aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych. Portfel zamówień eksportowych zwiększył się, zarówno w firmach prywatnych, jak i publicznych. W najbliższych trzech - czterech miesiącach oczekują one wzrostu zamówień eksportowych.

Poziom zapasów wyrobów gotowych zmniejszył się, ale tylko w przedsiębiorstwach publicznych: w prywatnych nie zanotowano zmian. W najbliższej przyszłości przedsiębiorstwa publiczne oczekują jednak zwiększenia zapasów, a prywatne ich spadku.

Również nieznaczny wzrost zatrudnienia dotyczył tylko firm publicznych: w prywatnych było ono takie samo jak w maju. Jednak w najbliższych miesiącach w obu sektorach oczekiwany jest niewielki wzrost zatrudnienia.

Ceny i sytuacja finansowa

Opinie o zmianach cen są zróżnicowane. Według firm prywatnych ich poziom znacznie się zwiększył, a w opinii publicznych - zmalał. W najbliższej przyszłości ma być odwrotnie: przedsiębiorstwa prywatne oczekują spadku poziomu cen, a publiczne ich wzrostu.

Sytuacja finansowa poprawiła się, znacznie bardziej w firmach publicznych niż prywatnych. Ale w nadchodzących miesiącach w sektorze publicznym spodziewane jest pogorszenie w tej dziedzinie, a w prywatnym nie przewiduje się zmian.

Pogarszają się przy tym nastroje przedsiębiorstw, które w najbliższych miesiącach przewidują pogorszenie kondycji gospodarki. Większy pesymizm wykazują firmy prywatne.

Zróżnicowanie koniunktury

W większości działów nastąpiła w czerwcu poprawa koniunktury, największa - o 13 punktów - w produkcji odzieży. Do najwyraźniejszego (o 12 pkt) jej pogorszenia doszło natomiast w produkcji drewna iwyrobów z niego: wskaźnik koniunktury w tym dziale (minus 7 pkt) był najmniejszy w całym przemyśle. Najwyższą jego wartość (plus 29 pkt) odnotowano w produkcji surowców niemetalicznych.

W ujęciu natomiast według wielkości przedsiębiorstwa (mierzonej liczbą pracowników), najlepsza była w czerwcu koniunktura w firmach zatrudniających od 50 do 500 pracowników, a najmniej korzystna - w największych. W ujęciu regionalnym wskaźnik koniunktury był najwyższy w województwach podkarpackim (plus 28 pkt) i dolnośląskim (plus 22 pkt), a najniższą wartość miał w województwie śląskim (minus 3 pkt).


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę