Norweska salomonella

30 listopada 2005

To kłamstwo - tak branża mięsna zareagowała na zarzuty norweskiej firmy, która twierdzi, że kupiła w Polsce mięso zatrute salomonellą. Polskie mięso było i jest zdrowe – zapewnia ministerstwo rolnictwa, które nie wierzy w winę naszych producentów. Wiele wskazuje na to, że mięso zostało zakażone już w Norwegii.

W całej sprawie jedno jest pewne. Norweskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności w dużej partii produktów mięsnych znalazły bakterie salomonelli. Konsumenci zaczęli masowo zwracać towar do sklepów.

Ale na tym pewne informacje się kończą. Nikt nie zna odpowiedzi na jedno podstawowe pytanie: dlaczego norweska firma o salmonelli powiadomiła dopiero w kilka miesięcy po tym jak kupiła towar w Polsce.

- Przecież norweskie służby weterynaryjne badały to mięso na obecność salmonelli i dopuszczono je- twierdzi Lech Różański – wiceminister rolnictwa.

Na niekorzyść norweskiego importera przemawiają właśnie dokumenty. Mięso było sprawdzane zarówno przez polskie jak i norweskie służby weterynaryjne, które nic nie znalazły.

- Polski zakład tutaj nie zawinił. Badania wskazywały na to, że mięso jest zdrowe - mówi Witold Choiński ze Związku „Polskie Mięso”

Zdaniem skupiającego największe firmy mięsne w kraju Związku „Polskie Mięso” możliwe jest inne wytłumaczenie całej sprawy. Otóż norweska firm wciąż nie zapłaciła za część kupionego towaru. W ostatnim czasie próbowała uzyskać od polskiego producenta spore rabaty. Gdy im odmówiono okazało się, że w mięsie jest salmonella. Ministerstwo rolnictwa chciałoby sprawę wyjaśnić, ale problem polega na tym, że norweski rząd do tej pory nie zgłosił żadnych nieprawidłowości przy imporcie polskie mięsa.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę