Norweska salomonella

30 listopada 2005

To kłamstwo - tak branża mięsna zareagowała na zarzuty norweskiej firmy, która twierdzi, że kupiła w Polsce mięso zatrute salomonellą. Polskie mięso było i jest zdrowe – zapewnia ministerstwo rolnictwa, które nie wierzy w winę naszych producentów. Wiele wskazuje na to, że mięso zostało zakażone już w Norwegii.

W całej sprawie jedno jest pewne. Norweskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności w dużej partii produktów mięsnych znalazły bakterie salomonelli. Konsumenci zaczęli masowo zwracać towar do sklepów.

Ale na tym pewne informacje się kończą. Nikt nie zna odpowiedzi na jedno podstawowe pytanie: dlaczego norweska firma o salmonelli powiadomiła dopiero w kilka miesięcy po tym jak kupiła towar w Polsce.

- Przecież norweskie służby weterynaryjne badały to mięso na obecność salmonelli i dopuszczono je- twierdzi Lech Różański – wiceminister rolnictwa.

Na niekorzyść norweskiego importera przemawiają właśnie dokumenty. Mięso było sprawdzane zarówno przez polskie jak i norweskie służby weterynaryjne, które nic nie znalazły.

- Polski zakład tutaj nie zawinił. Badania wskazywały na to, że mięso jest zdrowe - mówi Witold Choiński ze Związku „Polskie Mięso”

Zdaniem skupiającego największe firmy mięsne w kraju Związku „Polskie Mięso” możliwe jest inne wytłumaczenie całej sprawy. Otóż norweska firm wciąż nie zapłaciła za część kupionego towaru. W ostatnim czasie próbowała uzyskać od polskiego producenta spore rabaty. Gdy im odmówiono okazało się, że w mięsie jest salmonella. Ministerstwo rolnictwa chciałoby sprawę wyjaśnić, ale problem polega na tym, że norweski rząd do tej pory nie zgłosił żadnych nieprawidłowości przy imporcie polskie mięsa.


POWIĄZANE

Uzgodnienie z konsorcjum banków wstępnych warunków finansowania...

Uważamy, że projekt prezydenta powinien rozwiązać problem kredytów frankowych - ...

Znaczenie przetwórstwa rolno-spożywczego rośnie, czemu sprzyja coraz większa pro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę