Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

Polscy producenci mogą przegrać walkę o eksport wieprzowiny

23 stycznia 2004

Unia Europejska najprawdopodobniej podejmie decyzję o subsydiowaniu eksportu wieprzowiny. Decyzja ma zapaść dzisiaj w piątek 23.01 na spotkaniu przedstawicieli unijnych krajów. Od grudnia ceny wieprzowiny spadły w Unii o ponad 15 procent.

Spadkowi cen miało zaradzić dofinansowanie z unijnej kasy kosztów magazynowania nadmiaru wieprzowiny. Wydano na ten cel 30 milionów euro. Ceny jednak nadal spadają i w tej sytuacji - jak twierdzą dobrze poinformowane źródła - ma zapaść decyzja o wznowieniu dopłat eksportowych. Decyzji ma towarzyszyć zapewnienie, że dopłaty będą obowiązywać w krótkim okresie czasu i objęte zostanie nimi tylko mięso a nie wyroby wieprzowe.

Nie ustalono jeszcze jaka będzie wysokość dopłat. Do uzgodnienia jest także lista krajów do których eksport będzie dofinansowany. Unijne dopłaty do eksportu wieprzowiny mogą mieć istotne znaczenie dla polskich producentów, którzy z dopłat jeszcze nie korzystają natomiast mogą przegrać na rynkach eksportowych z dotowana wieprzowiną z Unii.


POWIĄZANE

Rada Sektora Wołowiny zaprezentowała w piątek w ministerstwie rolnictwa ...

Uzgodnienie z konsorcjum banków wstępnych warunków finansowania...

Uważamy, że projekt prezydenta powinien rozwiązać problem kredytów frankowych - ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę