aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska będzie eksportować mięso do Rosji w ramach kwot UE

10 grudnia 2003

Od l stycznia 2004 r. Polska, wraz z innymi krajami kandydującymi do Unii Europejskiej, będzie miała możliwość eksportowania mięsa do Rosji w ramach kontyngentów przyznanych Unii Europejskiej - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Do końca grudnia 2003 roku rosyjscy importerzy mogą ubiegać się o uzyskanie licencji importowej, która będzie przyznawana na podstawie dotychczasowego wwozu mięsa do Rosji.

Zgodnie z decyzją rosyjskiego rządu z 29 listopada tego roku, wyznaczone zostały kwoty na wwóz mięsa. Postanowiono, że w 2004 roku do Rosji może być zaimportowane, z obniżonym cłem, 420 tys. ton wołowiny, 450 tys. ton wieprzowiny oraz 1.050 tys. ton drobiu.

Kwoty te zostały podzielone na poszczególne kraje. W grupie państw Unii Europejskiej znalazła się Polska i inne państwa kandydujące. 25 państw UE otrzymało kwotę na eksport wołowiny w wysokości 331,8 tys. ton, USA - 17,2 tys. ton, Paragwaj - 3 tys. ton i pozostałe kraje 68 tys. ton.

Dla Unii na 2004 roku rosyjski rząd przyznał kwotę na przywóz wieprzowiny w wysokości 227,3 tys. ton, a dla USA - 42,2 tys. ton.

W ramach kwot eksport wołowiny podlega cłu w wysokości 15 proc., ale nie mniej niż 0,2 euro za kg, a w przypadku wieprzowiny - także 15 proc., ale nie mniej niz 0,25 euro za kg.

90 proc. kwot na wołowinę i wieprzowinę zostanie rozdzielone do 1 sierpnia 2004 roku wśród dotychczasowych importerów, pozostałe 10 proc. zostanie sprzedane na akcji w kwietniu 2004 roku.

Kwoty nie dotyczą przywozu mięsa z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

W ramach kwot będzie ponadto możliwy eksport drobiu. Na państwa UE przypada 771,9 tys. ton.

Radca handlowy Ambasady Rosyjskiej Nikołaj Zachmatow, poinformował PAP, że Polska wyeksportowała w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku około 72 tys. ton mięsa, tj. o 300 proc. więcej niż przed rokiem.

W tym roku Agencja Rynku Rolnego objęła dopłatami do eksportu 40 tys. ton mięsa.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę