Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polski MSZ interweniuje na Białorusi w sprawie Inco Food

9 sierpnia 2004

Polska dyplomacja podjęła interwencję w sprawie kłopotów w jakiej znalazła się firma "Inco Food" największy polski inwestor na Białorusi - powiedział IAR Jarosław Drozd wicedyrektor departamentu Systemu Informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dyrektor Drozd dodał, że działania dyplomatyczne w tej sprawie będą kontynuowane.

Polskie przedsiębiorstwo działające w Wolnej Strefie Ekonomicznej w Brześciu zostało dziś skazane przez białoruski sąd na konfiskatę surowca mięsnego na sumę 2 milionów dolarów i karę w wysokości 6 milionów dolarów Urząd Celny w Brześciu twierdzi, że firma "IncoFood" nie dopełniła formalności w składowaniu importowanego mięsa.

Półtusze firma przetrzymywała u przedsiębiorstwa nie będącego rezydentem Wolnej Strefy Ekonomicznej ale majacego chłodnię w tej strefie. Zgodnie zaś z wykładnią dyrekcji Wolnej Strefy Gospodarczej w Brzesciu firma IncoFood miała prawo składować importowane mięso w tej chłodni gdyż wspomnianą chłodnię obejmują przepisy Wolnej Strefy Celnej.

Białoruski Urząd Celny dopatrzył się jednak nieprawidłowości twierdząc, że polska firma powinna przetrzymywać mięso w oparciu o umowę dzierżawy a nie w oparciu o umowę składowania. Firma Inco Food, ktora zainwestowała na Białorusi okolo 5 milionow dolarow, zajmuje się przetwórstwem mięsnym Zatrudnia około 800 białoruskich pracowników.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę