Adama_poleposition_15.03_30.04

Polskie mięso nie jest atrakcyjne za granicą

21 grudnia 2015
- Ceny surowca w Polsce są już wyższe od tych w Danii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie wieprzowiny produkuje się najwięcej. Dlatego trudno będzie nam konkurować z producentami z Europy Zachodniej. Wysokie ceny sprawią także, że nie będziemy atrakcyjni na Wschodzie, m.in. na Ukrainie, która jest gotowa kupować nasze mięso - mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Bogusław Miszczuk, prezes grupy Sokołów.

Znaczne umocnienie złotego sprawia, że eksport przestaje być opłacalny.

- Zdarza się, że ceny, po których sprzedajemy nasze produkty za granicą, pozwalają jedynie pokryć koszty produkcji. Niekiedy także tracimy. Nie zawsze jednak wycofujemy się z kontraktów, aby nie stracić rynku. W przypadku Stanów Zjednoczonych zrezygnowaliśmy jednak z eksportu wędlin, szynek i konserw. Pozostawiliśmy tylko żeberka, ponieważ ich sprzedaż na tamtejszy rynek jest jeszcze opłacalna - mówi prezes Sokołowa.

W 2008 r. grupa planuje wzrost przychodów na poziomie 14 proc.

- Uważamy, że będzie to możliwe, ponieważ w tym roku w pełni swoje moce zacznie wykorzystywać przejęty przez nas w 2006 r. Pozmeat w Poznaniu. W 2007 r., m.in. na nowe linie produkcyjne w tym zakładzie, wydaliśmy 35 mln zł - podkreśla Miszczuk.

W tym roku wartość inwestycji ma sięgnąć 75 mln zł.

- Blisko jedną trzecią wydamy na modernizację naszych ferm na Mazurach. W tym roku chcemy skoncentrować się jeszcze na rozwoju Pozmeatu, dlatego nie przewidujemy przejęć. Nie jest wykluczone, że wrócimy do tego tematu w przyszłym roku - zdradza na łamach Rzeczpospolitej prezes Sokołowa.

POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...

W ostatnich tygodniach branża mięsna, a szczególnie hodowcy trzody chlewnej, są ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę