Powoli do przodu

18 maja 2004

Choć statystyki nie wykazują jeszcze boomu w inwestycjach, to przedsiębiorcy z naszego regionu budują nowe zakłady oraz kupują maszyny i urządzenia. Także dzięki funduszom unijnym.

Wiele przedsiębiorstw zwiększa produkcję, a co za tym idzie rozbudowuje obiekty. - Stawiamy m.in. wędliniarnię, w której dziennie będziemy mogli produkować 20-25 ton wędlin na dobę - informuje Kazimierz Namysł, dyrektor produkcji w Zakładach Mięsnych Polmeat w Brodnicy. - Rozbudowujemy też magazyny chłodnicze oraz halę uboju. Na tegoroczne inwestycje przeznaczymy około 9,5 miliona złotych, w tym na samą wędliniarnię - cztery miliony.

Piąty zakład

W nowe budynki inwestuje też bydgoska fabryka styropianu. - Kończymy właśnie budować piąty już zakład, tym razem niedaleko Warszawy - mówi Jacek Genderka, właściciel przedsiębiorstwa Producent Styropianu Genderka z Bydgoszczy. - Modernizujemy też magazyny w Kielcach i budynki socjalne w Grójcu. W tym roku przedsiębiorstwo wyda na rozwój około 5 milionów złotych.

Najwięcej firm inwestuje jednak w maszyny i urządzenia. Do końca roku Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil przeznaczą na nowe maszyny do produkcji około 4,5 miliona złotych, a Fabryka Form Metalowych Formet - półtora miliona złotych.

Unia pomoże

Niektóre przedsiębiorstwa otrzymują na rozwój środki z Unii Europejskiej. Firma Dziadek z Krotoszyn dzięki tym funduszom wprowadza nowe metody produkcji. - Zainwestowaliśmy już w nowe, bardziej ekologiczne technologie produkcji drzwi - tłumaczy Grzegorz Seroczyński, właściciel Fabryki Okien i Drzwi Dziadek w Krotoszynach. - Wkrótce kupimy również nowe maszyny tartaczne i samochody do przewozu drewna za około 2,5 miliona złotych. Niektóre firmy z naszego regionu czekają na pieniądze z Unii. - Złożyliśmy już wniosek do ministerstwa gospodarki o dofinansowanie - około półtora miliona złotych, odpowiedź powinniśmy dostać w najbliższych dniach - wyjaśnia Henryk Chyliński, prezes zarządu Projprzem SA w Bydgoszczy. - Te fundusze mają pomóc nam wybudować malarnię w Koronowie. Spółka do końca tego roku zainwestuje w nowe maszyny, m.in. do produkcji pomostów przeładunkowych, kilka milionów złotych.


POWIĄZANE

W zwszłym tygodniu Polskie spółki wstrzymały produkcję nawozów azotowych tłumacz...

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę