Producenci mięsa i pasz piszą do marszałka

21 grudnia 2015
Organizacje producentów mięsa i pasz są zaniepokojone, że Marszałek Sejmu nie przyjął rządowego projektu nowelizacji ustawy o paszach. W liście proszą marszałka o wyjaśnienie, w jaki sposób Sejm zamierza rozwiązać problem stosowania pasz genetycznie modyfikowanych - podała Polska Agencja Prasowa.

Projekt nowelizacji zakładał przesunięcie terminu wejścia w życie przepisu o zakazie karmienia zwierząt paszami genetycznie modyfikowanymi (GMO). Zgodnie z ustawą, zakaz wejdzie w życie 12 sierpnia 2008 roku. Rząd proponuje, by przepis ten obowiązywał dopiero od 1 stycznia 2012 r.

Projekt został zaakceptowany przez Radę Ministrów 12 maja i - jak poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe Sejmu - 29 maja projekt został zwrócony rządowi z opinią o niezgodności z prawem unijnym. Obecnie Kancelaria Sejmu czeka na ustosunkowanie się do tych uwag przez Radę Ministrów.

W liście skierowanym do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego organizacje producentów mięsa i pasz podkreślają, że zakaz stosowania pasza GMO "oznacza katastrofę dla polskiego rolnictwa".

"Jesteśmy ogromnie i nieprzyjemnie zdziwieni informacją jaką otrzymaliśmy z Gabinetu Pana Marszałka, iż kluczowy dla polskiego rolnictwa, a w szczególności dla polskich hodowców zwierząt, producentów mięsa i pasz, projekt nowelizacji ustawy o paszach został przez Pana Gabinet nieprzyjęty i odesłany do jego autorów, z uzasadnieniem, iż jest on niezgodny z prawem unijnym" - napisano w liście.

Według producentów, zaproponowana przez rząd poprawka "była kompromisem, który oddalał groźbę upadku polskiej hodowli, polskiego przemysłu mięsnego i paszowego".

Autorzy listu domagają się informacji, w jaki sposób Sejm zamierza dostosować przepisy krajowe, tak aby były one zgodne z prawem unijnym, nie narażając jednocześnie polskich hodowców zwierząt, producentów mięsa i pasz, na bankructwo i upadłość.

List w imieniu m.in. Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Polskiego Związku Producentów Pasz podpisał Maciej Tomaszewicz - Sekretarz Generalny Izby Zbożowo-Paszowej.

POWIĄZANE

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

Większość chłodni składowych wysłała do swoich klientów komunikaty opierające si...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę