Rejestracja obowiązkowa

30 listopada 2005

Księgi rejestracji zwierząt powinny być we wszystkich gospodarstwach od dawna. Rolnicy, którzy jeszcze ich nie prowadzą mają czas do końca roku, aby uzupełnić dokumenty.

W księgi rejestracji zwierząt rolnicy mogą się zaopatrzec w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepis ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt mówi, ze do końca tego roku te księgi są wydawane bezpłatnie.

Dane z księgi prowadzonej przez rolnika powinny się zgadzać z danymi, jakie są w rejestrze prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji. Rolnicy muszą też pamiętać o tym, aby wszystkie zdarzenia dotyczące zwierząt takie jak: narodziny, kupno, sprzedaż, padnięcie, czy ubój odpowiednio szybko zgłosic do powiatowego biura Agencji. Posiadaczy zwierząt obowiązuje siedmiodniowy termin dokonywania tych zgłoszeń do biura powiatowego.

Każde nowo narodzone zwierzę należy jak najszybciej zakolczykowac i wpisać do księgi prowadzonej w gospodarstwie szczegółowe dane: numer identyfikacyjny, datę urodzenia, płeć, numer matki oraz rasę bydła.

Wypełnianie ksiąg jest bardzo istotne w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych w gospodarstwie. Prawidłowo prowadzone dokumenty ułatwią pracę służbom weterynaryjnym, a także gwarantują wypłatę odszkodowania.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę