aaa_TSW_2023
CTR_2023

Rosja zawiesza import produkcji zwierzęcej z Ukrainy

20 stycznia 2006

Rosja wprowadza od 20 stycznia czasowy zakaz importu wszystkich rodzajów produktów zwierzęcych z Ukrainy - poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa. Moskwa zarzuca Kijowowi "złą jakość produktów", "liczne naruszenia rosyjskich norm weterynaryjnych" i "brak odpowiedniej kontroli nad dostawami i przeróbką mięsa".

W uzasadnieniu zakazu Ministerstwo Rolnictwa zapewniało, że decyzja "nie jest w żadnym razie polityczna".

Ministerstwo zarzuciło Ukrainie, że dokonuje nielegalnego reeksportu do Rosji, niekiedy z wykorzystaniem podrobionych zaświadczeń weterynaryjnych, mięsa wątpliwej jakości z Polski, Brazylii, USA i Chin, a także z krajów bliskowschodnich.

Już w grudniu szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert informował, że wiele ukraińskich firm sprowadza mięso z Polski, by następnie sprzedać je na rynek rosyjski. Zakaz importu mięsa z Polski obowiązuje w Rosji od 10 listopada, a od 14 listopada - także produktów pochodzenia roślinnego. Strona rosyjska uzasadniła te drastyczne kroki fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Import z Ukrainy ma być zawieszony do czasu, kiedy Kijów, jak wyjaśniono, "zagwarantuje przestrzeganie rosyjskich norm sanitarnych".

Stosunki między Rosją a Ukrainą są w ostatnich miesiącach bardzo chłodne. Po sporze gazowym, który zakończył się podwojeniem cen kupowanego przez Ukrainę gazu, zaczął się konflikt w sprawie latarni morskich użytkowanych przez stacjonującą na Krymie Flotę Czarnomorską.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę