aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosja zwiększa liczbę polskich firm dopuszczonych do eksportu mięsa

28 grudnia 2007
Kolejne 29 polskich firm otrzymało zgodę na eksport mięsa i jego przetworów do Rosji - poinformował rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny. Rzecznik Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko poinformował, że zgoda została wydana w czwartek.

Zgodnie z tym - jak podała agencja ITAR-TASS - prawo do eksportu produktów mięsnych do Rosji ma 65 polskich przedsiębiorstw. Mogą one - jak precyzuje agencja - wysyłać do Federacji Rosyjskiej m.in. wołowinę, wieprzowinę, mięso drobiowe, mleko i produkty mleczne.

Rosja wprowadziła embargo na polskie mięso i produkty pochodzenia roślinnego w listopadzie 2005 r., zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Prowadzone rozmowy nie przynosiły rezultatu.

Strona polska przez ostatnie dwa lata podkreślała, że rosyjskie embargo jest problemem w stosunkach UE-Rosja, a nie tylko Polska- Rosja.

W pierwszej połowie grudnia ministrowie rolnictwa Polski i Rosji porozumieli się w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Strona rosyjska uzależniła wznowienie handlu mięsem od podpisania memorandum po spotkaniu ekspertów weterynaryjnych.

19 grudnia w Swietłogorsku (w obwodzie kaliningradzkim) służby weterynaryjne obu krajów podpisały memorandum o uchyleniu ograniczeń importu polskiego mięsa do Rosji.

Przedsiębiorcy handlujący mięsem uważają, że wznowienie eksportu do Rosji przyniesie korzyści polskiej gospodarce. Chcą wrócić na ten rynek, choć zdają sobie sprawę, że nie będzie to łatwe.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, eksport polskiego mięsa ogółem w 2004 roku wyniósł 440 tys. ton, w 2005 roku 603 tys. tony, a w 2007 r. ma być na poziomie 795 tys. ton.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę