aaa_TSW_2023
CTR_2023

Rosyjscy inspektorzy weterynaryjni odwiedzą m.in. W.Brytanię, Irlandię i Polskę

15 czerwca 2007
Inspektorzy rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) na wniosek Komisji Europejskiej przeprowadzą wkrótce kontrole u dostawców mięsa w kilku krajach Unii Europejskiej, w tym w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce.

Ustalono to na zakończonym w czwartek w Moskwie, dwudniowym posiedzeniu grupy roboczej Rosji i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą.

Rzecznik rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko powiedział PAP, że z inicjatywą takiej inspekcji wystąpiła strona unijna.

"Myślę, że wyniki prac grupy roboczej przybliżą zniesienie (przez Rosję) embarga (na import mięsa z Polski), gdyż UE podejmie kompleks działań, które ukrócą oszustwa" - oświadczył Aleksiejenko.

Rzecznik Rossielchoznadzoru wyjaśnił, że "mniejsze będzie ryzyko dostaw mięsa z krajów trzecich przez terytorium Unii Europejskiej". "A to już bardzo duży krok naprzód w kierunku uchylenia wszystkich ograniczeń" - podkreślił.

"Najważniejsze jest to, że na spotkaniu w Moskwie strona unijna zwróciła się do Rossielchoznadzoru o przeprowadzenie inspekcji u dostawców mięsa w kilku krajach Unii Europejskiej, w tym w W. Brytanii, Irlandii i Polsce" - powiedział Aleksiejenko i dodał: "My już w kwietniu proponowaliśmy przeprowadzenie nowej inspekcji razem z przedstawicielami UE, by uregulować wszelkie sporne kwestie".

"Teraz Unia Europejska obiecała, że w najbliższym czasie prześle nam wykaz krajów ze wstępnym harmonogramem inspekcji. W wykazie tym znajdzie się zapewne także Polska" - zaznaczył rzecznik rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.

"Perspektywy są niezłe, bo rozmowy odbywają się także w Brukseli" - oświadczył Aleksiejenko, zapytany o szanse na rychłe uchylenie rosyjskiego zakazu sprowadzania mięsa z Polski.

Rzecznik Rossielchoznadzoru podkreślił, że na posiedzeniu grupy roboczej sprawa polskiego mięsa poruszana była tylko pośrednio - w kontekście konkretnych naruszeń. "Tematem była walka z oszustwami" - przypomniał Aleksiejenko.

Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego - Siergiej Dankwert informował przed spotkaniem, że strony przedyskutują kilka problemów związanych z gwarancjami Komisji Europejskiej, dotyczącymi jakości mięsa eksportowanego do Rosji. W tym kontekście - zapowiadał - omówione zostaną przypadki przemytu mięsa przez terytorium Polski.

POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę