aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Skórki dla biednych

16 października 2003

Ujawnioną przez "Super Express" aferą mięsną zajmą się: NIK, resort rolnictwa i prokuratura - zdecydowali posłowie. Po aferze z zaginionym zbożem mamy kolejną - z zaginionym mięsem - do takiego wniosku doszli wczoraj posłowie z Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Gorszego badziewia być nie może – tak o konserwach Agencji Rynku Rolnego dla biednych mówił wczoraj poseł Samoobrony Alfred Budner (53 lata). – Przy produkcji konserwy tyrolskiej do 100 kg mięsa można dodać 55 kg wody. A w konserwie "luncheon meat" jest 35 proc. tłuszczu i lepiszcza ze skórek wieprzowych. Co się stało z polędwicą i szynką z tych półtusz, które Agencja miała rozdać biednym?
 
Bez konkurencji

Posłowie przez dwie godziny debatowali nad piątkowym artykułem "Super Expressu", w którym opisaliśmy przekręt z rządową pomocą dla najuboższych. Zamrożona wieprzowina z rezerw ARR miała być przerobiona w zakładach mięsnych na konserwy. Ale do przetargu mogły zgłosić się tylko firmy posiadające certyfikat na sprzedaż mięsa do krajów Unii Europejskiej. Ten warunek "wykosił" konkurencję - intratny kontrakt zgarnęło siedem firm. Z 13,5 tys. ton półtusz wyprodukują zaledwie 5,5 tys. ton konserw. 

Wczoraj posłowie uznali, że to zdecydowanie za mało. Postanowili zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli, Ministra Rolnictwa oraz Inspekcji Handlu i Skupu z wnioskiem o skontrolowanie przetargu.

 Mięso na boku
 Pomoc dla bezdomnych i bezrobotnych została poważnie uszczuplona – mówił poseł PSL Wojciech Szczęsny Zarzycki (61 l.), który zapowiedział, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

W piątek napisaliśmy, że koszty produkcji konserw zostały zawyżone i najbiedniejsi powinni dostać o 3,3 tys. ton mięsa więcej. - Z moich wyliczeń wynika, że 4 tys. ton mięsa poszło na bok – mówił poseł Budner. – Ta operacja jest kryminogenna.

Innego zdania był Romuald Ajchler z SLD (54 l.), który przekonywał, że to mało prawdopodobne, aby po aferze zbożowej urzędnicy Agencji wywołali kolejną – mięsną. – To może być fałszywa afera – mówił. – Nie ścinajmy głów. Na to jest za wcześnie.

 "Świńskim kantem" komisja zajmie się ponownie za dwa tygodnie


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę