Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Skórki dla biednych

16 października 2003

Ujawnioną przez "Super Express" aferą mięsną zajmą się: NIK, resort rolnictwa i prokuratura - zdecydowali posłowie. Po aferze z zaginionym zbożem mamy kolejną - z zaginionym mięsem - do takiego wniosku doszli wczoraj posłowie z Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Gorszego badziewia być nie może – tak o konserwach Agencji Rynku Rolnego dla biednych mówił wczoraj poseł Samoobrony Alfred Budner (53 lata). – Przy produkcji konserwy tyrolskiej do 100 kg mięsa można dodać 55 kg wody. A w konserwie "luncheon meat" jest 35 proc. tłuszczu i lepiszcza ze skórek wieprzowych. Co się stało z polędwicą i szynką z tych półtusz, które Agencja miała rozdać biednym?
 
Bez konkurencji

Posłowie przez dwie godziny debatowali nad piątkowym artykułem "Super Expressu", w którym opisaliśmy przekręt z rządową pomocą dla najuboższych. Zamrożona wieprzowina z rezerw ARR miała być przerobiona w zakładach mięsnych na konserwy. Ale do przetargu mogły zgłosić się tylko firmy posiadające certyfikat na sprzedaż mięsa do krajów Unii Europejskiej. Ten warunek "wykosił" konkurencję - intratny kontrakt zgarnęło siedem firm. Z 13,5 tys. ton półtusz wyprodukują zaledwie 5,5 tys. ton konserw. 

Wczoraj posłowie uznali, że to zdecydowanie za mało. Postanowili zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli, Ministra Rolnictwa oraz Inspekcji Handlu i Skupu z wnioskiem o skontrolowanie przetargu.

 Mięso na boku
 Pomoc dla bezdomnych i bezrobotnych została poważnie uszczuplona – mówił poseł PSL Wojciech Szczęsny Zarzycki (61 l.), który zapowiedział, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

W piątek napisaliśmy, że koszty produkcji konserw zostały zawyżone i najbiedniejsi powinni dostać o 3,3 tys. ton mięsa więcej. - Z moich wyliczeń wynika, że 4 tys. ton mięsa poszło na bok – mówił poseł Budner. – Ta operacja jest kryminogenna.

Innego zdania był Romuald Ajchler z SLD (54 l.), który przekonywał, że to mało prawdopodobne, aby po aferze zbożowej urzędnicy Agencji wywołali kolejną – mięsną. – To może być fałszywa afera – mówił. – Nie ścinajmy głów. Na to jest za wcześnie.

 "Świńskim kantem" komisja zajmie się ponownie za dwa tygodnie


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę