aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sokołów SA: raport analityczny BDM PKO BP

19 stycznia 2004

Pierwsze półrocze bieżącego roku może okazać się niezwykle trudnym poligonem dla wszystkich wytwórców z branży mięsnej. Wprowadzenie bardzo rygorystycznych norm weterynaryjnych i sanitarnych zgodnych z przepisami unijnymi może przyczynić się do znacznego przerzedzenia szeregów przedsiębiorców z branży.

Niewielu z nich bowiem będzie stać na dostosowanie prowadzonej działalności do obowiązujących przepisów. Do czasu wejścia w życie norm i oznaczeń UE ich działania mogą być zatem nacechowane wszelkimi próby zachowania aktywności i przetrwania związanymi często z prowadzeniem agresywnej, dumpingowej polityki cenowej. Dla stroniącego od wojen cenowych Sokołowa okres bieżącego półrocza może być trudny.

W 2003 r. Sokołów nie uczestniczył w programie SAPARD. Zasady korzystania ze środków programu SAPARD nie pozwalały spółce ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w związku z ponoszonymi w latach 1999- 2001 stratami.

Złagodzenie przepisów od 2004 r. oraz zwiększenie puli środków w programie (w 2004 r. roku jeden podmiot może ubiegać się o dopłatę w wysokości do 10 mln PLN, w 2003 r. kwota ta wynosiła 6 mln PLN) pozwoli ubiegać się spółkom z Grupy o dofinansowanie z programu, co w razie uzyskania dopłat wydatnie przyczyniłoby się do poprawy wyniku finansowego netto całej grupy Sokołowa.

Dopłaty z kasy unijnej zyskują na znaczeniu w świetle planowanych inwestycji Sokołowa na ten rok, które miałyby przekroczyć poziom 30 mln PLN.

Wyceniliśmy Sokołów metodą DCF na 4,35 PLN. Wycena ta jednak nie znajduje pokrycia w porównaniu wskaźników rynkowych. Określamy naszą cenę docelową Sokołowa na 3,30 PLN. W związku z efektem przedakcesyjnym, o którym mowa w dalszej części raportu oczekujemy, iż w pierwszym półroczu wyniki spółki mogą być słabsze od oczekiwań rynkowych.

Może się to przełożyć nawet na okresowy spadek notowań akcji Sokołowa, choć powinny wówczas zadziałać czynniki związane z możliwym ogłoszeniem wezwana przez HK Ruokatalo oraz potencjalnymi korzyściami z pomocy unijnej. W związku z tym oczekujemy stabilizacji kursu w najbliższym okresie półrocznym i obniżamy naszą rekomendację z "kupuj" do "neutralnie".


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę