aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spółka z wierzycielami?

28 kwietnia 2003

Zakłady Mięsne "Byd-Meat" w Bydgoszczy zamierzają na początku maja zorganizować kilka spotkań z wierzycielami. Będą jeździć po gminach i namawiać rolników do zgody na postępowanie układowe.

W piątek, tj. 25.04.2003 r. w Urzędzie Wojewódzkim spotkali się przedstawiciele: Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, wojewody i "Byd-Meatu". W marcu br. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy otworzył postępowanie układowe bydgoskich zakładów z wierzycielami i od tego czasu przedstawiciele "Byd-Meatu" robią wszystko, by ponad 300-osobową grupę rolników do układu przekonać.

"Byd-Meat" winien jest rolnikom za tuczniki ponad 1,4 mln zł (z odsetkami). Pieniądze chciałby spłacać przez ponad cztery lata. Gospodarze nie chcą się na to zgodzić. Jeśli propozycja dla rolników zostanie zmieniona tak, by wierzyciele nie stracili, to będziemy ich przekonywać do układu z zakładami – powiedział po spotkaniu Jan K. Ardanowski, prezes KPIR. Zmiany miałyby polegać m.in. na skróceniu okresu spłaty zadłużenia. Naszym celem nie jest niszczenie zakładów – dodał Ardanowski. Zaproponowaliśmy, by wierzyciele stali się współwłaścicielami firmy "Kujawy" (spółki córki "Byd-Meatu" - dop. red.) budującej przetwórnię. Przedstawiciele "Byd-Meatu" stwierdzili, że nasze propozycje są racjonalne.

Popieram te propozycje, bo jeżeli postępowanie układowe nie wyjdzie, to zakładom grozi upadłość – stwierdziła Eleonora Wojtasik, dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych UW.

Do postępowania układowego przedstawiciele zakładów będą przekonywać na spotkaniach z rolnikami w gminach. Mają się one odbyć pomiędzy 5 a 9 maja.

Już ponad trzy miesiące bydgoska prokuratura prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić, czy w zakładach "Byd-Meat" popełniono przestępstwo niegospodarności. Wnioski w tej sprawie złożyły Urząd Kontroli Skarbowej i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Wystąpiliśmy do prokuratury apelacyjnej o przedłużenie terminu o dalsze trzy miesiące - mówi Jan Bednarek, rzecznik prokuratury. Wyniki trwającej od roku kontroli skarbowej powinny być znane w kwietniu.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę