Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Transakcja stulecia

21 grudnia 2015
Ukraińcy chcieli od nas kupić góry mięsa, ale z tej transakcji stulecia raczej nic nie wyjdzie. Powód jest dość prozaiczny. Od momentu ogłoszenia możliwości bezcłowego eksportu świnie podrożały tak bardzo, że Ukraińcy rozglądają się za innymi dostawcami.

Brak żywności w tym szczególnie mięsa zmusiły Ukrainę do poszukiwania szybkich dróg wyjścia z kryzysu. Receptą miały być specjalne preferencje przyznane polskim eksporterom.

Do tej pory możliwość sprzedaży istniała tylko teoretycznie, bo wysokie cła czyniły eksport na Ukrainę nieopłacalnym. Dlatego rząd w Kijowie ustanowił bezcłowy co miesiąc odnawialny kontyngent na 25 tysięcy ton mięsa z Polski. Ale na pełne wykorzystanie nie mamy co liczyć. Kuleje głównie sprzedaż wieprzowiny, która od momentu ogłoszenia możliwości eksportu na Ukrainę znacznie podrożała.

Witold Choiński, Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: mamy oficjalne informacje ze strony naszych odbiorców ukraińskich, że jest to cena nie do zaakceptowania dla rynku ukraińskiego i oni pójdą na inny rynek szukać innych dostawców z innych krajów.

Rząd też częściowo łączy ostatni wzrost cen skupu trzody chlewnej z eksportem na Wschód.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: jest czuć choćby po cenie, że to mięso jednak wyjechało, że jest sprzedaż.

Ale ciągle ma nadzieję, że sytuacja się jeszcze poprawi. Podkreśla, że to dopiero pierwszy miesiąc handlu, a w następnych miesiącach na pewno nastąpi wzrost sprzedaży polskiego mięsa na Ukrainę.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: w pierwszym miesiącu wiadomo, proces dostarczania, proces zawierania umów, proces organizacji – trochę trwa. Ale przekonamy się, że to będzie dobry rynek.

A możliwości rozwoju sprzedaży na Ukrainę są ogromne. Obecnie licencje eksportowe ma, aż 60 firm. Jeszcze niedawno było ich 6 razy mniej.POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę