aaa_TSW_2023
CTR_2023

Unia pomoże?

17 stycznia 2007

Unia Europejska pomoże Polsce w zniesieniu rosyjskiego embarga na naszą żywność – zapewnił wczoraj w Warszawie unijny komisarz Markos Kyprianou. Warszawa jest wdzięczna Brukseli za zaangażowanie, ale oczekujemy konkretów...

Z zapewnień Komisarza Kyprianou wynika, że szansa na przełamanie impasu będzie już jutro. Kolejne rozmowy z udziałem Unii, Polski i Rosji, mają się odbyć 17 stycznia w Berlinie. Wtedy to, Komisja Europejska zapewni Moskwę, że Polska spełnia wszystkie unijne przepisy weterynaryjne i sanitarne, i tym samym wymogi porozumienia handlowego między Wspólnotą a Rosją.

Markos Kyprianou Komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumenta UE: - Zapewne nie uda się w Berlinie rozwiązać problemu, ale można liczyć na to, że zostaną opracowane pewne procedury. Dlatego zniesienie rosyjskiego embarga będzie trwało jeszcze długo.

Zdaniem resortu rolnictwa, utrzymanie przez Rosję embarga jest problemem politycznym. Tym bardziej, że kontrole stwierdziły, iż Polska przestrzega unijnych przepisów. Dlatego po jutrzejszym spotkaniu w Berlinie oczekujemy konkretnej deklaracji ze strony Rosyjskiej.

Andrzej Lepper wicepremier i minister rolnictwa: - Oczekujemy, że zostanie określony termin – przybliżony oczywiście – załatwienia tych spraw. Nie liczymy na to, takim optymistą nie jestem, ani ja ani Rząd, że ta sprawa zostanie definitywnie załatwiona w Berlinie.

O swoim poparciu dla strony polskiej przypomniały też Niemcy, które wciąż deklarują pomoc w rozwiązaniu sporu. Polsko- rosyjski konflikt handlowy będzie tematem rozmów podczas spotkania Kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Prezydenta Rosji Władimira Putina, które odbędzie się za 5 dni w Soczi.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę