Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wieprzowina za ocean

8 lipca 2003

Po raz pierwszy od czterech lat, czyli od przejęcia większościowego pakietu akcji przez amerykański koncern Smithfield Foods, Animex wypracował zysk. Pomimo protestów społeczności lokalnych i zastrzeżeń władz administracyjnych co do przestrzegania przepisów ochrony środowiska, spółka zapowiada znaczne zwiększenie produkcji w najbliższym czasie.

W końcu roku finansowego, czyli 31 marca 2003 r. grupa Animex odnotowała zysk brutto ponad 3 mln zł. O 20 procent wzrósł także eksport mięsa przez spółkę. 

Produkowane w Polsce mięso eksportowane jest do USA, Rosji, krajów europejskich i azjatyckich. Sprzedano na te rynki 22.000 ton, czyli o 4000 więcej niż w roku ubiegłym. 

W 2002 roku Animex ubił 950.000 sztuk trzody chlewnej. Teoretycznie mógłby więcej, ale brakowało wysokiej jakości świń. Podaż dobrej jakości mięsa od polskich rolników jednak wzrasta. Według Mortena Jensena, prezesa grupy Animex, brak odpowiedniej jakości świń wynika z braku dostępu do środków finansowych, materiału rozrodczego, odpowiedniej karmy, sprzętu, wentylacji itp. Animex, by sytuację tę poprawić, udziela kredytów rolnikom i udostępnia prosięta i karmę. 

W 2003 r. Animex planuje ubicie 1,4 mln sztuk trzody. Dzięki temu mają wzbogacić się także polscy rolnicy. W 2002 r. (wg danych firmy) hodowcy trzody chlewnej, bydła i drobiu zarobili na współpracy z Animexem 720 mln zł.

POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę