Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Winniczki w cenie

1 czerwca 2004

Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Łubnicy w Wielkopolsce to jedyne gospodarstwo w regionie, gdzie skupuje się, hoduje, przerabia i eksportuje ślimaki winniczki. Rocznie na świat w tym gospodarstwie przychodzi ich ponad 15 milionów. Eksportowane są do Francji i Belgii.

W tym roku spółdzielnia podpisała umowy kontraktacyjne z rolnikami, dla których hodowla ślimaków może okazać się alternatywą dla mało opłacalnej produkcji mleka czy trzody. Gospodarstwo w Łubnicy zainwestowało już w ślimaki kilka lat temu. Początkowo odbywał się tu jedynie tucz mięczaków, a jajka sprowadzono od zagranicznych kontrahentów. Od niedawna jednak Łubnica zajmuje się także rozmnażaniem winniczków.

Jaja zbiera się do próbówek, które wędrują do inkubatorów. Po czternastu dniach na świat przychodzą małe ślimaki. Po wykluciu trafiają do szklarni. Kiedy mają około centymetra wypuszczane są na tak zwane wybiegi i intensywnie karmione paszą

Rolniczy Kombinat z Łubnicy do hodowli ślimaków zachęca też okolicznych rolników. W tym roku podpisano pierwsze umowy kontraktacyjne. Spółdzielnia dostarcza rolnikom ślimaki i paszę - rolnicy muszą je odchować i zwrócić spółdzielni. Średnio na jednym kilogramie ślimaków zarabiają od 2-3 zł.

Kombinat w Łubnicy jest dziś jednym z największych producentów winniczków. Rocznie do Francji i Belgii wysyła się stąd ponad 150 ton ślimaków i zatrudnia kilkaset osób przy ich hodowli.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę