aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wycinanie kręgosłupa - ochrona przed BSE

27 lutego 2003

Nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa dotyczące usuwania kręgosłupa z tuszy bydlęcej, wprowadziło duże zaniepokojenie. Krótki termin wejścia w życie przepisu, który w istotny sposób zmienia dotychczasowy przebieg procesu w linii ubojowej, wyzwolił lawinę pytań o odpowiedni sprzęt.

Przewidując rozwój sytuacji w związku z BSE, firma FREUND z Paderborn, Niemcy (produkująca m in. znane piły do mięsa) we współpracy z angielskim instytutem Silsoe Research Insitute podjęły prace rozwojowe właśnie nad urządzeniem do wykrawania kręgosłupa. Obecnie to urządzenie zwane OVAL-SAW (polski odpowiednik to "piła oczowa") jest w trakcie ostatecznych prób eksploatacyjnych w pewnej ubojni w Anglii. Konstruktorzy spodziewają się pozytywnych wyników.

Dla większości polskich ubojni bydła urządzenie wejdzie na rynek zbyt późno. Dodatkowo należy spodziewać się, że cena i właściwości eksploatacyjne nie będą odpowiadały mniejszym ubojniom. Należy wspomnieć, że obecnie w UE nie ma obowiązku usuwania kręgosłupa w całości, lecz dąży się do zminimalizowania zagrożeń przez usuwanie rdzenia przed cięciem półtusz lub/i odsysanie rdzenia i powierzchni przecięcia z półtusz. Duże zakłady dostosowały technologię i zainwestowały w skuteczny sprzęt (np. jednorazowe narzędzia, odsysacze i. in.) 

Niektóre mniejsze tamtejsze zakłady, w których stosunkowo niewielka wydajność linii nie pozwala na ekonomiczne zastosowanie drogiego sprzętu, stosują wycinanie kręgosłupa z tuszy. Stosowany przez nie sposób wycinania, może być przydatny dla spełniania wymagań rozporządzenia Ministra Rolnictwa, przynajmniej do czasu wejścia w życie w Polsce przepisów Unii Europejskiej, o czym wspomina rozporządzenie.

Wspomniana metoda stosowana jest w normalnej linii ubojowej (na wiszącej tuszy) i polega na nacinaniu grzbietu tuszy wzdłuż kręgosłupa, w obrębie wyrostków z obu ich stron. Następnie od strony brzucha przecinane są żebra tuż przy kręgosłupie, na przykład piłą tarczową lub małą piłą skokową. Resztę odcina się ręcznie, uwalniając półtusze od kręgosłupa. Metoda ta chroni cenniejsze mięso przed zniszczeniem. Inny sposób polega na cięciu po obu stronach kręgosłupa.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę