aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wzrost eksportu holenderskiej wieprzowiny

4 października 2005

Wstępne dane dotyczące wielkości exportu dla 2005 roku opublikowane przez Product Boards for Livestock, Meat and Eggs (PVE) wskazują iż do końca sierpnia 2005 roku, holenderski export wieprzowiny stał na wyższym poziomie niż w tym samym okresie 2004r. Firmy holenderskie produkujące mięso staja się coraz bardziej zorientowane na handel zagraniczny.

W 2005 roku export w Holandii wieprzowiny wzrósł do 536.000 ton osiągając zatem wzrost o 9% z roku na rok. Wzrost ten jest głównie podyktowany exportem łopatki do takich krajów jak Polska, Węgry i innych nowych członków
UE, notując całkowity wzrost sprzedaży z 13 000 do 27 000 ton. Drugą przyczyną jest zwiększony export szynki do Włoch. Wzrost ten, włączając 34 tydzień, suma szynki wyexportowanej wzrosła o 13 000 ton sytuując wielkość sprzedaży holenderskiej szynki na 134 000 ton. Wzrósł również export do Wielkiej Brytanii o 10 000 ton dając łączny wolumen 151 000 ton mięsa.
Głównym elementem wysyłanym do Wielkiej Brytanii był i jest boczek, a wartość jego exportu wzrosła o 5% osiągając wielkość 110 000 ton na koniec 34 tygodnia.

Holenderski biznes mięsny uzyskuje coraz bardziej charakter międzynarodowego biznesu. Grupa Vion na tą chwilę finalizuje nabycie 60% udziałów w niemieckim Südfleisch. Mają także plan na pozostałe 40% udziałów które należą do 4 niemieckich firm. Firmy te wciąż rozpatrują ofertę. Zanim jednak dojdzie do finalizacji Europejska Komisja wciąż bada czy zmiana udziałów nie ustawi Vion w dominującej pozycji.

W zeszłym roku rekordowy obrót grupy wynosił 5.9 biliona euro, przy uboju 15 milionów świń i 1 miliona sztuk bydła. Jeśli Südfleisch zostanie sprzedane obrót może wzrosnąć gwałtownie. W zeszłym roku Südfleisch ubił 1,8 miliona świń i 376 000 bydła mając obrót w wysokości 1,1 biliona euro. To może spowodować wzrost obrotów Vion do 7 bilionów co sprawi że holenderska firma będzie głównym graczem na rynku mięsa w Europie.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę