aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Za drogo za utylizację

22 października 2007
Branża mięsna wypowiada wojnę zakładom utylizacyjnym. Producenci oraz przetwórcy mają już dość zbyt wysokich cen, jakie płacą za odbiór odpadów produkcyjnych. Właściciele zakładów zrzeszeni w Polskim Mięsie, planują nawet budowę własnej fabryki. Miałoby to znacznie obniżyć koszty utylizacji.

Wcześniej jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zbadać sposób zawierania umów. Chodzi o ewentualną zmowę cenową między obecnymi zakładami utylizacyjnymi.

Specjalne pismo w tej sprawie trafiło już do urzędu. W ten sposób branża mięsna reaguje na zbyt wysokie ceny jakie dyktują zakłady utylizacyjne. Tym bardziej, że na rynku umowy podpisują praktycznie największe zakłady, mniejsi konkurenci nie są do nich dopuszczani - twierdzi związek „Polskie Mięso”, a to pozwala na windowanie cen.

Witold Choiński Polskie Mięso: - Dostaliśmy bardzo dużo sygnałów od naszych zakładów mięsnych, że umowy, które oni dostają do podpisu są jednostronne.

Branża mięsna planuje także wybudować własny zakład utylizacyjny. Budynek miałby stanąć w centrum kraju. Ułatwiłoby to większości zrzeszonych firm, dostarczanie odpadów zwierzęcych.

- W tej chwili rozmawiamy z dwoma inwestorami zagranicznymi, być może uda się namówić kolejnego, który zechce zainwestować w Polsce na troszeczkę innych zasadach niż dotychczas – może uda się namówić kolejnych dodaje Choiński.

Na zarzuty, właściciele zakładów utylizacyjnych odpowiadają tak. O żadnej zmowie cenowej nie ma mowy a ceny pobierane za utylizację są wynikiem rosnących kosztów spalania. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nie można handlować mączką mięsno-kostną, bo wciąż obowiązuje zakaz karmienia zwierząt tą paszą.

W Polsce przerabia się miliona ton odpadów mięsnych rocznie. Spalaniem najniebezpieczniejszych pozostałości, czyli tak zwanej kategorii pierwszej, zajmuje się zaledwie 8 zakładów. Największe z nich mieszczą się w Wielkopolsce i na terenie Małopolski.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę