Zakłady Mięsne "Duda" w Grąbkowie zwiększą sprzedaż na Zachód

3 marca 2003

Mięsna spółka otrzymała prawo do produkcji i eksportu swoich towarów na rynki państw członkowskich Unii Europejskiej.

Decyzję taką wydał główny lekarz weterynarii. Unijne uprawnienia eksportowe posiada obecnie niecały 1 proc. działających na polskim rynku zakładów specjalizujących się w produkcji tzw. mięsa czerwonego. Decyzja pozwoli ZM Duda na rozszerzenie rynków zbytu oraz zwiększenie przychodów ze sprzedaży eksportowej z obecnych 15 do 20 proc. udziału sprzedaży – czytamy w piątkowym komunikacie spółki. Głównymi odbiorcami towarów firmy na rynkach zachodnich będą zakłady przetwórstwa mięsnego.

Z planami rozszerzenia eksportu na rynki europejskie związana jest też ostatnia inwestycja Dudy. W lutym spółka kupiła kontrolny pakiet w elektronicznej giełdzie towarowej NetBrokers. W ten sposób mięsna spółka planuje sprzedawać swoje wyroby do krajów południowej Europy. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach ZM Duda otrzymały 5 mln zł w ramach z unijnego programu SAPARD. Pieniądze przeznaczono na przystosowanie ubojni, chłodni i magazynów w Grąbkowie do wymogów Unii oraz wdrożenie systemu bezpieczeństwa produkcji żywności.

ZM Duda jest najmłodszą giełdową spółką i najbardziej rentowną w całej branży mięsnej. Jej akcje zadebiutowały na parkiecie w styczniu tego roku. Kontrolę nad spółką sprawuje rodzina Dudów. W ubiegłym roku mięsna spółka wypracowała ponad 6,1 mln zysku netto przy 220 mln sprzedaży. Według wcześniejszych obietnic zarządu spółki i naszych wyliczeń akcjonariusze Dudy mogą się spodziewać w tym roku wypłaty około 0,5-0,6 zł dywidendy na akcję.


POWIĄZANE

W zwszłym tygodniu Polskie spółki wstrzymały produkcję nawozów azotowych tłumacz...

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę