aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZM Duda SA liczą że wkrótce będą mogły eksportować do Rosji

6 września 2004

Zakłady Mięsne Duda liczą, że w drugiej turze kontroli krajowych zakładów przez rosyjskich weterynarzy uzyskają uprawnienia do eksportowania mięsa na rynek rosyjski. Również Indykpol zgłosił swoje zakłady do kontroli.

"Eksport do Rosji skończył się w momencie, gdy skończyły się subwencje państwowe, czyli po wejściu do Unii Europejskiej. Od tego czasu sprzedajemy symboliczne ilości, bardziej dla podtrzymania kontaktów niż dla biznesu. Natomiast prestiżowo chcielibyśmy te uprawnienia mieć i będziemy się o nie starać" - powiedział dyrektor generalny ZM Duda, Maciej Duda.

Dodał, że spodziewa się, iż certyfikat uda się uzyskać w drugiej turze kontroli.

Również rzeczniczka Indykpolu, Krystyna Szczepkowska poinformowała, że spółka zgłosiła swoje zakłady do kontroli ekspertów rosyjskich.

"Termin kontroli zakładów należących do grupy nie został jeszcze ustalony, odbędzie się ona jednak prawdopodobnie, podobnie jak w przypadku innych zakładów drobiarskich, w październiku" - powiedziała Szczepkowska.

Rzeczniczka powiedziała, że spółce zależy na podtrzymaniu obecnych kontaktów handlowych z Rosją. "Wstrzymanie eksportu na rynek rosyjski będzie stanowić pewne utrudnienie, ale z pewnością nie wpłynie na wyniki finansowe spółki" - dodała Szczepkowska.

Od 19 lipca do 13 sierpnia rosyjscy weterynarze przeprowadzili kontrole w 54 zakładach przetwórstwa mięsa czerwonego z całej Polski, zainteresowanych sprzedażą mięsa do Rosji. Zgodę na eksport od 1 września tego roku otrzymało od rosyjskich służb weterynaryjnych 19 zakładów. Wśród nich m.in. dwie spółki giełd - Sokołów i Pozmeat.

Bez zezwolenia pozostały inne firmy mięsne z warszawskiego parkietu - ZM Duda, Indykpol i Ekodrob.

Ekodrob nie jest jednak obecnie zainteresowany rynkiem wschodnim.

"Rynek rosyjski nie ma dla nas większego znaczenia jako rynek eksportowy. Nasza firma ma trochę inną strategię, produkuje wyroby wyższej jakości, droższe. Rosja tego typu wyrobami nie jest zainteresowana - jest natomiast zainteresowana jak najtańszymi mięsami i jak najtańszymi wyrobami przetworzonymi. My takich rzeczy w tej chwili nie robimy" - wyjaśnił dyrektor finansowy Ekodrobu, Andrzej Abramowicz.

Dodał, że wstrzymanie importu mięsa przez Rosję może natomiast wpłynąć na ceny mięsa w kraju. "Jeśli firmy nie miałyby możliwości sprzedaży mięsa do Rosji, mogą próbować sprzedawać je na rynku krajowym, a to może spowodować obniżenie cen na tym rynku" - powiedział Abramowicz.

Eksport Ekodrobu stanowił w zeszłym roku 52 proc. przychodów. Dwaj najwięksi odbiorcy produktów spółki to Niemcy i Anglia. W dalszej kolejności są Włochy i Francja. Indykpol lokuje na rynkach zagranicznych około 40 proc. produkcji. Głównym kierunkiem eksportu są Niemcy. Zakłady Mięsne Duda w 2003 roku wyeksportowały 24 proc. ogółu swojej produkcji, jednak przedstawiciele spółki zapowiadają, że w tym roku będzie to dużo więcej.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę