aaa_TSW_2023
CTR_2023

Związkowcy płockich Zakładów Mięsnych chcą pikietować w obronie spółki

12 października 2007
Związkowcy płockich Zakładów Mięsnych (ZM), spółki Skarbu Państwa, zapowiadają, iż w sobotę zorganizują pikietę przy drodze dojazdowej do otwieranego w tym dniu nowego mostu przez Wisłę, aby w ten sposób zwrócić uwagę ma problemy firmy z dostosowaniem do norm i wymogów Unii Europejskiej.
Jak poinformował w czwartek PAP Michał Bury z "Solidarności" ZM, brak środków finansowych na niezbędne działania dostosowawcze może doprowadzić do zamknięcia spółki, która zatrudnia około 450 pracowników.

"Pikieta nie spowoduje utrudnień w ruchu samochodowym. Chcemy jedynie zaznaczyć swoją obecność i problem naszej firmy. Zapewniamy, że pikieta będzie przebiegała spokojnie" - oświadczył Bury. Dodał, że protest organizują wspólnie przedstawiciele obu związków działających w spółce: "Solidarności" i branżowego.

ZM ma czas do końca 2007 roku na strukturalne dostosowanie swej działalności m.in. do wymogów weterynaryjnych w zakresie uboju, rozbioru i produkcji mięsa mielonego oraz przetwórstwa. Już w 2003 roku spółka otrzymała od Skarbu Państwa 5,9 mln zł na niezbędne przedsięwzięcia restrukturyzacyjne. Środki te okazały się jednak niewystarczające.

"Do końca roku musimy przystosować się do norm unijnych. To warunek weterynarii. Mamy obiecaną pomoc resortu Skarbu Państwa, ale są to na razie deklaracje bez poparcia finansowego. A czas nagli. Jeżeli nie otrzymamy pomocy, to zakład będzie musiał być zamknięty. Nie mamy pewności, że dostaniemy niezbędne wsparcie, dlatego jesteśmy zdeterminowani pikietować" - podkreślił Bury.

W jego ocenie, na dokończenie najważniejszych zadań restrukturyzacyjnych potrzebna byłaby kwota około 3 mln zł.

Związkowcy płockich ZM zaplanowali zorganizowanie pikiety w sobotę na trasie dojazdowej do nowo wybudowanego mostu przez Wisłę w czasie, gdy przeprawa ta będzie oficjalnie otwierana. Spodziewają się, że w ten sposób zwrócą uwagę na problemy spółki zaproszonych na uroczystość gości - przedstawicieli rządu i parlamentarzystów, w tym ministra Skarbu Państwa Wojciecha Jasińskiego, posła PiS i kandydata tej partii do przyszłego Sejmu.

Pod koniec września Ministerstwo Skarbu Państwa podało, iż "w związku z rozważaną możliwością podjęcia kroków zmierzających do wszczęcia procedury prywatyzacji Zakładów Mięsnych Płock w drodze objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki", resort zwrócił się z zapytaniem o zainteresowanie udziałem w procesie prywatyzacji do 4 inwestorów: Sokołów, Animex, Polskiego Koncernu Mięsnego DUDA oraz Indykpolu.

Związkowcy płockich ZM podkreślają, iż nie są przeciwni prywatyzacji, która mogłaby pomóc spółce w dalszej działalności i rozwoju, chcieliby poznać jednak szczegóły tego planu.

ZM w Płocku działają nieprzerwanie od 1936 roku. Specjalizują się w produkcji przetwórczej (wędliny, konserwy i smalec) oraz uboju trzody i bydła. Spółka posiada 33 sklepy, 3 hurtownie firmowe i 3 patronackie.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę