OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Francja nawołuje do ograniczenia produkcji mleka

25 lutego 2004

Francja wezwała we wtorek do ograniczenia produkcji mleka w Unii Europejskiej. Francuski minister rolnictwa Herve Gaymard powiedział unijnej Radzie ministrów rolnictwa, że trzeba w ten sposób przeciwdziałać kryzysowi w tym sektorze.

"Wystarczyłoby zredukować o 1 proc. wysokość kwot mlecznych (limitów produkcji), żeby zaoszczędzić w budżecie interwencji rynkowej około 350 mln euro, co pozwoliłoby umocnić ceny uzyskiwane przez producentów i przyniosłoby im korzyści w całej Unii" - powiedział następnie dziennikarzom Gaymard.

Zdaniem unijnych ekspertów, sytuacja na unijnym rynku mleka przekreśla szanse Polski, żeby skłonić Piętnastkę do cofnięcia ubiegłorocznej decyzji o zamrożeniu kwot mlecznych, w tym polskiej, na obecnym poziomie do 2014 roku. Według francuskich dyplomatów, propozycję Francji popierają również Niemcy, a polska delegacja nie zabrała w tej sprawie głosu w czasie wtorkowego posiedzenia Rady ministrów rolnictwa.

Francuska kwota mleczna sięga 24,235 mln ton rocznie. Polska wynegocjowała kwotę 8,964 mln ton rocznie, w tym 8,5 mln ton sprzedaży hurtowej i 464 tys. bezpośredniej. Sprzedaż hurtowa jest na razie o ponad 1 mln ton niższa od przyznanej kwoty.

Prócz tego Polska wywalczyła tzw. rezerwę restrukturyzacyjną 460 tys. ton. O tyle mogłaby wzrosnąć polska kwota od 2006 roku, jeżeli do tego czasu faktyczna sprzedaż osiągnie poziom kwoty wynegocjowany w 2002 roku.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę