Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Francja nawołuje do ograniczenia produkcji mleka

25 lutego 2004

Francja wezwała we wtorek do ograniczenia produkcji mleka w Unii Europejskiej. Francuski minister rolnictwa Herve Gaymard powiedział unijnej Radzie ministrów rolnictwa, że trzeba w ten sposób przeciwdziałać kryzysowi w tym sektorze.

"Wystarczyłoby zredukować o 1 proc. wysokość kwot mlecznych (limitów produkcji), żeby zaoszczędzić w budżecie interwencji rynkowej około 350 mln euro, co pozwoliłoby umocnić ceny uzyskiwane przez producentów i przyniosłoby im korzyści w całej Unii" - powiedział następnie dziennikarzom Gaymard.

Zdaniem unijnych ekspertów, sytuacja na unijnym rynku mleka przekreśla szanse Polski, żeby skłonić Piętnastkę do cofnięcia ubiegłorocznej decyzji o zamrożeniu kwot mlecznych, w tym polskiej, na obecnym poziomie do 2014 roku. Według francuskich dyplomatów, propozycję Francji popierają również Niemcy, a polska delegacja nie zabrała w tej sprawie głosu w czasie wtorkowego posiedzenia Rady ministrów rolnictwa.

Francuska kwota mleczna sięga 24,235 mln ton rocznie. Polska wynegocjowała kwotę 8,964 mln ton rocznie, w tym 8,5 mln ton sprzedaży hurtowej i 464 tys. bezpośredniej. Sprzedaż hurtowa jest na razie o ponad 1 mln ton niższa od przyznanej kwoty.

Prócz tego Polska wywalczyła tzw. rezerwę restrukturyzacyjną 460 tys. ton. O tyle mogłaby wzrosnąć polska kwota od 2006 roku, jeżeli do tego czasu faktyczna sprzedaż osiągnie poziom kwoty wynegocjowany w 2002 roku.


POWIĄZANE

13 września hodowcy bydła mlecznego i osoby związane z branżą spotkali się w Gos...

Ruszyła kampania promująca świeże mleko z Piątnicy OSM Piątnica powraca z kampan...

31 sierpnia 2023 roku wygasają certyfikaty rejestracji zakłado mleczarskich w Ch...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę