aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konsolidacja produkcji i przetwórstwa mleka jest nieunikniona

2 października 2006

Konsolidacja produkcji i przetwórstwa mleka w całej Unii Europejskiej jest nieunikniona. Zmniejszenie liczby producentów może dać rolnikom lekki wzrost cen mleka - powiedział w piątek w Augustowie (Podlaskie) na forum poświęconym branży mleczarskiej Emanuel Petel z Komisji Europejskiej.

Ponad 150 przedstawicieli firm mleczarskich z Polski i Europy wzięło udział w IV Forum "Polska spółdzielczość mleczarska w Unii Europejskiej - szanse i zagrożenia".

Podczas konferencji prasowej Emanuel Petel powiedział, że niektóre spółdzielnie w Polsce wykorzystały swoje pięć minut, potrafiły znaleźć się w nowej rzeczywistości unijnej i teraz są bardzo dobrze prosperującymi przedsiębiorstwami.

Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie Edmund Borawski, który był jednym z organizatorów forum, uważa, że większym spółdzielniom mleczarskim pomogły m.in. środki restrukturyzacyjne oraz umiejętność odnalezienia się na rynku.

"Obecnie ciągle trwa proces konsolidacji przetwórstwa, ale musi on przebiegać w ciszy i spokoju, bo budzi duże obawy producentów mleka z mniejszych spółdzielni" - dodał Borawski.

Petel powiedział, że w całej Europie od produkcji mleka odchodzą mali producenci, a konsolidacja produkcji może dać większe zyski rolnikom, także w Polsce.

Przedstawiciele branży mleczarskiej dyskutowali podczas forum także o nowoczesnych technologiach oraz finansowaniu inwestycji. W sobotę głównym tematem była konkurencyjność przemysłu mleczarskiego w Polsce oraz polskiego przemysłu mleczarskiego w Europie.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę