OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Kwota przed metą

28 października 2003

Najprawdopodobniej od 10 do 15 proc. producentów mleka nie wystąpi o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej. Główne powody rezygnacji to: przejście na emeryturę lub likwidacja niewielkiego stada.

Zdaniem Waldemara Brosia, wiceprezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, aż od 10 do 15 proc. polskich rolników może zrezygnować z ubiegania się o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej. Niewykorzystana część przejdzie do krajowej rezerwy. 

Mniej do skupu 
W województwie kujawsko-pomorskim może być podobnie. W roku referencyjnym (zakończył się on 31 marca br.) było w regionie ok. 19 tys. dostawców hurtowych, a po jego zakończeniu mleko do punktów skupu dostarcza tylko 16 tys. gospodarzy. Ta liczba nie ma bezpośredniego przełożenia na liczbę indywidualnych kwot, ale na pewno będzie ich mniej – twierdzi Aleksander Nowakowski, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy. – Zrezygnować mogą głównie emeryci i osoby, które miały małe stada.
Zdaniem Brosia, o kwoty nie będą się ubiegać także ci, którzy np. oddawali mleko w roku referencyjnym, choć gospodarstwo było przepisane już na kogoś innego. 
Mniejsza liczba przyznanych kwot nie musi wcale oznaczać dużego spadku produkcji mleka w regionie, ponieważ zainteresowanie podziałem rezerwy krajowej jest duże. 

Bezpośrednio w powiecie 
Do minionego piątku w OT ARR w Bydgoszczy o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej wystąpiło ponad 15 tys. dostawców hurtowych (94 proc. uprawnionych) i 920 dostawców bezpośrednich. Nie wiemy ilu jest dostawców bezpośrednich, więc nie możemy stwierdzić jaka ich część złożyła wnioski – mówi Aleksander Nowakowski. – Ta grupa będzie miała jeszcze szansę, bo termin składania dokumentów kończący się ostatniego października zostanie najprawdopodobniej przedłużony o miesiąc (red.: brakuje jeszcze tylko zgody prezydenta RP). W listopadzie nasi pracownicy będą codziennie w innym powiecie, by służyć pomocą dostawcom bezpośrednim. 
Pracownicy bydgoskiego oddziału ARR będą doradzać w powiatach pomiędzy 3 a 27 listopada (terminarz spotkań opublikujemy niebawem), a już od 27 do 31 bm. osoby zatrudnione w sekcji mleka ARR (przy ul. Kasztanowej 57) będą pracować dłużej - od godz. 8 do 20.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę